
Rémisztő dolog látott napvilágot. Egy új kutatás szerint évente több ezer tonna antibiotikum jut a világ folyóvizeibe, ami nemcsak a vízi élővilágot veszélyezteti, hanem elősegíti a gyógyszerrezisztens baktériumok terjedését is.
A McGill Egyetem vezette tanulmány az első, amely globálisan vizsgálta, mekkora mértékű a folyók szennyezése világszerte az emberi antibiotikum-használat következtében.
A kutatók becslése szerint az emberek által elfogyasztott antibiotikumok közel harmada – mintegy 8500 tonna – kerül vissza a környezetbe, még akkor is, ha áthalad a szennyvíztisztító rendszereken. Ez a folyamatos, bár alacsony koncentrációjú szennyezés hosszú távon is súlyos következményekkel járhat.
Különösen nagy a kockázat Délkelet-Ázsiában, ahol az antibiotikum-használat növekszik, a szennyvízkezelés viszont sok helyen hiányos. A leggyakrabban előforduló szennyező az amoxicillin. A kutatás arra is rámutat, hogy az eredmények csak az emberi felhasználásból származó szennyezést vizsgálják, miközben az állattenyésztésből és a gyógyszergyárakból származó kibocsátások még tovább ronthatják a helyzetet.
Forrás:sciencedaily.com
Nyitókép: Shutterstock/Valerii_M