
A vízi, azon belül is az édesvízi ökoszisztémák pusztulása is benne van abban a problémakörben, amivel kénytelenek vagyunk szembenézni korunkban. Sajnos – ahogyan arra számítani is lehet – ebben is az emberi tevékenység a baj forrása, ez azonban azt is jelenti, hogy a megoldás is a kezünkben van.
Jó ideje rázzák a vészcsengőt a tudósok az édesvizekkel kapcsolatosan. A probléma az, hogy egyre kevesebb bennük az oxigén, mely azonban minden élet alapja, vagyis, ha a szintje alacsony, az bizony a vízi ökoszisztémákra nézve is hatalmas veszélyt jelent.
Egy nemrégiben megjelent tanulmányban a tudósok rámutattak, hogy az édesvizek csökkenő oxigéntartalmának egyik fő mozgatórugója, hogy hatalmas mennyiségben áramlik a folyókba és tavakba tápanyag. Ez alapvetően jónak hangzik, hiszen az életet felpezsdíti, ami igaz is. Elszaporodnak az algák, virágzásuk és pusztulásuk azonban hatalmas mennyiségű éltető oxigént von el a vizekből, melynek eredménye a halpusztulás és a táplálékláncok jelentős sérülése.
A klímakatasztrófa is beleszól az egyenletbe, mégpedig a vizek melegedése révén. A melegebb vizekben lassabban oldóik az oxigén, lassabban halad át a vízoszlopon, vagyis ez is rontja az oxigénellátottságát, azonban nem ez a fő gond, mivel az egészből nagyjából 20-30%-nyi szeletet hasít csak ki. A fő gond mi magunk vagyunk, azzal ugyanis, hogy szennyvizet engedünk a vizekbe, hogy túltrágyázzuk a talajt, olyan anyagokkal töltjük fel a vizet, melyek végén az édesvízi élet fuldokolni kezd. Ez a jelenség pedig sajnos messze nem lokális, jelen van az egész bolygón, és nem sok jót ígér...
Nyitókép: deniska_ua / Shutterstock