
A tiszta energia termelésének egyik leghatékonyabb módja a napelemek alkalmazása. Csakhogy a fény, a napsugárzás nemcsak energiát ad, hanem tönkre is teszi a paneleket, ami ellen védekezni kell. Hogy tudjuk megvédeni a napelemeket?
UV-védelemre van szüksége a napelemeknek ahhoz, hogy ne menjenek tönkre olyan gyorsan. Ezt eddig PET alapú anyagokkal oldották meg, egy friss kutatás azonban bio anyagokkal képes ugyanerre.
Ironikus, hogy a napelemek a fényből nyerik az energiát, de az is teszi tönkre őket. A 400 nanométer alatti hullámhossz roncsolja a paneleket, míg a 700-1200 nanométer közötti tartományból nyerik az energiát. Az UV-védelemnek tehát 400 nm alatt védeni kell, felette pedig a lehető legtöbb fényt átengedni. Ez pedig nem könnyű feladat.
A finn Turkui Egyetem az Aalto Egyetem, és a Wageningeni Egyetem közreműködésével tesztelte a lilahagymát a célra. Pontosabban a lilahagymából nyert festékanyaggal kezelt nanocellulóz réteget tesztelték, mely meglepően jó eredményeket hozott. A nanocellulóz réteg hatékony védelmet jelent az UV-sugarak ellen, miközben 650 és 1100 nm közötti tartományban az átlátszósága 80% feletti, ami nagyon jó eredmény, vagyis ígéretes lehet az ipar számára is!
Nyitókép: Shutterstock/Quality Stock Arts