
A Cornell egyetem kutatói megalkották a Helio Skin névre keresztelt anyagot, mely tulajdonképpen egy napelemes szövet, mely a kutatók szerint újarértelmezheti a napelemes energiatermelést.
A napelemek egyik nagy hátránya a súlyuk és rugalmatlanságuk. Így sok esetben nehéz vagy lehetetlen őket integrálni az egyes épületekbe, holott a károsanyag-kibocsátás jelentős hányadáért éppen az épületek tehetőek felelőssé.
A Helio Skin azonban remekül idomul még az összetett formákhoz is, könnyű és egyszerűen telepíthető, miközben az aktív energiatermelés mellett a passzív energiák terén is jól működik: árnyékol és szigetel is. A tervezése során a növényi sejtek napfényre adott reakcióit is alapul vették, de a fő szempont a használhatóság és a könnyű, olcsó előállítás volt.
A kutatók most azt is vizsgálják, hogy a felület alkalmas lehet-e egyfajta digitális kijelzőnek. Ennek lehetősége adott, így pedig olyan dinamikus reklámfelületeket lehetne alkotni, mely közben energiát is képes termelni. A tömeggyártás kidolgozása már folyamatban van.
Nyitókép: Nordic Studio / Shutterstock