
Indiában és Pakisztánban idén szokatlanul korán és különösen intenzíven érkezett meg a nyári hőhullám, ami emberek százmillióinak életét nehezíti meg. A hőmérséklet egyes területeken elérheti a 49 Celsius-fokos forróságot is.
Mit lehet tenni, ha a városunkban olyan forróság van, ami a bolygó egyik legforróbb helyének, a Death Valley-nek a szintjével vetekszik? Ez a szélsőséges forróság és a hőhullámok próbára teszik az emberi túlélés határait, és komoly kihívásokat jelentenek az energiaellátásban, a mezőgazdaságban és az egészségügyben is.
A tartós, akár napi 16 órás áramkimaradások megnehezítik a hűtést, ami tovább fokozza a hőség hatásait. A gazdálkodók és munkások számára az extrém meleg munkaképtelenséget, rosszullétet, sőt megbetegedéseket is okoz. Ráadásul még a megélhetésük is veszélybe kerül, mivel a termények nem fejlődnek megfelelően a száraz, forró időben, és a vízhiány is egyre súlyosabb.
Különösen aggasztó a hőség hatása a terhes nőkre és az újszülöttekre: sokszor koraszülésekhez, egészségügyi komplikációkhoz vezet. A klímaszakértők szerint ezek a hőhullámok csak egyre gyakoribbak és erősebbek lesznek, és India, illetve Pakisztán a klímaváltozás által leginkább érintett országok közé tartozik. A helyzet egyre súlyosabb, és egyre sürgetőbbé válik a klímaváltozás hatásainak kezelése – különösen a leginkább kiszolgáltatott közösségek védelme érdekében. Egy-egy forró nap lassan odáig fajul, hogy a páratartalom mellett a test képtelen a párologtatásra, így pedig saját maga hűtésére is, aminek következménye a túlhevülés és akár a halál is lehet.
forrás: AccuWeather
Nyitókép: Pixabay