
Egy új tanulmány megállapította, hogy a klímakatasztrófa miatt a halálos óceáni hőhullámok időtartama megháromszorozódott. A melegebb tengerek nemcsak a viharok intenzitását növelik, hanem elpusztítják a kritikus fontosságú ökoszisztémákat, mint például a moszaterdőket és a korallzátonyokat.
A kutatás szerint 2000 óta a tengeri hőhullámok fele nem következett volna be a globális felmelegedés nélkül. Az óceánok hőmérséklete átlagosan 1 Celsius-fokkal emelkedett, de egyes helyeken akár 5 fokkal is melegebbé vált.
Dr. Marta Marcos, a kutatás vezetője, elmondta, hogy a Földközi-tengeren 5 fokkal melegebb hőhullámok fordulnak elő, ami rendkívül kellemetlen, még a fürdőzők számára is. A melegebb óceánok nemcsak a víz alatti életet, hanem a szárazföldit is veszélyeztetik, mivel a meleg tengerfelszín lényegesen több energiát képes leadni a viharoknak.
A kutatás rámutatott, hogy az óceánok felszínén az extrém hőség napjainak száma évi 15 napról közel 50 napra emelkedett 1940-óta. Egyes területeken, mint például az Indiai-óceán és az Atlanti-óceán trópusi része, évente akár 80 hőhullámos nap is előfordulhat. Ez ellen az egyetlen dolog, amit tehetünk, a klímakatasztrófát tápláló CO2, és más gázok kibocsátásának drasztikus csökkentése, ellenkező esetben a hatások tovább erősödnek, ami az emberiségre nézve soha nem látott léptékben pusztító viharrendszereket eredményez.
forrás: The Guardian
Nyitókép: Shutterstock