
Egy friss kutatás egy igen érdekes jelenségre mutatott rá. Ezek szerint nem kifejezetten azért omlanak össze a vízi ökoszisztéma rendszerek, mert a víz hőmérsékletét már nem tudják tolerálni a benne élő lények.
A Rice Egyetem gondozásában megjelent tanulmány a hidegvérű, egészen apró lényekre koncentrált, melyek az ökoszisztémák alapját adják a vizekben, ám fejletlenségük miatt a testhőjüket nem képesek szabályozni.
A vizeink melegedése a táplálékláncokra gyakorol tragikus hatást. Az egyetem tanulmánya rámutat, hogy nem arról van szó, hogy az egyedek nem képesek megfelelően tolerálni a melegedő hőmérsékletet, hanem arról, hogy ez a melegedés a populáció egészének működésébe szól bele drasztikusan. Ezt pedig az olyan apró lényeken keresztül teszi, mint a vízibolhák.
A valóban nagyon aprócska lények saját testhőjüket nem képesek befolyásolni, az a környezet hőmérsékletétől függ. Egy kisebb hőmérséklet-emelkedés még jót is tesz nekik, hiszen fokozza aktivitásukat, szaporodásukat. Ezek a funkciók azonban nagyobb emelkedés mellett már jelentős mértékben sérülnek, mikor pedig a melegedés elér egy kritikus pontot – melyet az egyedek még hatékonyan tolerálnak –, a populáció összeomlik az erőforrásokért való küzdelem okán. Vagyis bár a halak képesek toláreálni a melegebb vizet, a tápláléklánc alulról felfelé, kártyavárként omlik össze a meleg jelentette kihívás miatt.
Nyitókép: weerastudio / Shutterstock