Április 2. Szerda, Áron

Farkasokkal az erdők védelméért? 

Sokan nem is gondolnák, milyen szoros összefüggés van az ökoszisztémák sértetlensége, illetve az emberi jólét között. Bár elsőre furának tűnhet, de a kapcsolat az erdők védelme és a farkasok közt is megvan. 

Farkasokkal az erdők védelméért? 


A Leeds Egyetem kutatói egy érdekes megoldást találtak Skócia szarvasokkal kapcsolatos problémájára. Szerintük a farkasok visszatelepítése megoldaná a patások okozta gondokat, nem utolsósorban hozzájárulnak a megújulni képtelen erdőségek regenerációjához, ami konkrét pénzügyi hasznot is jelentene. 

A farkasok fontosabbak, mint azt hinnénk...
A farkasok fontosabbak, mint azt hinnénk... Fotó: Reehan Raza / Shutterstock

A farkasokat Skóciából mintegy 250 évvel ezelőtt irtották ki, így az ember békességben élhetett, terjeszkedhetett, sőt, szarvasra is sokkal nagyobb eséllyel vadászhatott. Igen ám, de az elmúlt 250 évben a szarvasok populációja minden mesterséges szabályozási erőfeszítés dacára 400 ezer példány fölé emelkedett. Ez pedig nemcsak azt jelenti, hogy a szarvasok okozta károk mostanra jelentőssé nőttek, hanem azt is, hogy a patások nem engedik megújulni az erdőket, hiszen lelegelik a facsemetéket. 

Ez Skócia esetében kifejezetten nagy gond, hiszen az ország mintegy 4%-án van csak erdő, de az sem képes a megújulásra. A farkasok betelepítése pedig lényegesen több hasznost hozna, mint emennyi veszéllyel járna együtt. Természetesen a betelepítés kérdését a lakossággal is megvitatják, de a szarvasok okozta károk tekintetében a farkasok igen jól állnak. A nagyragadozók az ökoszisztémák kulcsszereplői, lényegesen nagyobb hatásuk van, mint az elsőre gondolnánk! 

forrás

Nyitókép: Shutterstock/Willy Mobilo

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!