Az ilyen találmányoknak széles körben lehet létjogosultsága, ugyanakkor elsősorban a fejlődő országok látják hasznukat. A lámpa, mely nem igényel sem áramot, sem éghető anyagot, éppen ide hoz hatalmas segítséget.
A fény, melyet a lámpa ad, fontosabb, mint hinnénk. Hiányában a nap rendkívül lerövidülne, hiszen a sötétben már semmit nem tudnánk csinálni. Az életben maradáshoz fontos dolgokat elintézzük nappal, de a fejlődő országokban a gyerekek tanulása már sokszor a sötétben történik.
Fejlődő országokban sok helyen a világítást többnyire petróleum lámpa segítségével oldják meg. Ez egyrészt szennyező anyagokat juttat a levegőbe, ami nem éppen jó dolog egy lakásban – legyen bármennyire is “szellős” a bodé jellege miatt –, másrészt a petróleum beszerzése nem olcsó mulatság, egy eleve nagyon szegény családban komoly kihívást jelent.
Martin Riddiford angol műszaki mérnök kifejlesztette a GravityLightot, mely már 2013-óta segíti a fejlődő régiók életét. A lámpa lényege, hogy a gravitációt hívja segítségül az energiatermeléshez. A lámpához egy 11 kg-os súly tartozik, mely 20-30 perc alatt éri el a közel 2 méteres felfüggesztés végét. Ez a lassú süllyedés hajtja azt a motort, mely a lámpa energiáját adja, fényesebben, mint a petróleum verzió. Működtetéséhez így más nem kell, mint a súly visszaemelése, mikor az eléri a talajt. A lámpa alapverzója ráadásul csupán 5 dollárba kerül.
Nyitókép: deciwatt-global