Július 1. Kedd, Annamária, Tihamér

Tomboló hőség és pusztító tüzek Európában – mi jöhet még?

Európa idén nyáron ismét szembesül a klímaváltozás súlyos következményeivel. A június végi, július eleji hőség nemcsak rekordokat dönt, de komoly veszélyhelyzetet is teremt.


Törökországban tízezrek kényszerültek elhagyni otthonaikat a fellángoló erdőtüzek miatt, Franciaországban és Spanyolországban tűzvészek és evakuálások nehezítik a hétköznapokat, miközben Olaszország, Németország és Hollandia is figyelmeztetéseket adott ki a szélsőséges hőmérséklet miatt. A szakértők szerint a nyári hőség ma már nemcsak kellemetlenség, hanem egyre súlyosabb közegészségügyi, gazdasági és környezeti probléma – és mindez hazánkat sem hagyja érintetlenül.

Az erdőtüzek, hőség: többek veszélyben
Az erdőtüzek, hőség: többek veszélyben Fotó: WP-7824 / Shutterstock

Törökország lángokban: több tízezer ember evakuálva

A legsúlyosabb helyzet jelenleg Törökország nyugati részén, Izmir tartományban alakult ki, ahol a forró, száraz időjárás és az erős szél következtében napok óta tombolnak az erdőtüzek. A tűz gyorsan terjedt, és már több mint 50 000 ember kényszerült elhagyni otthonát, köztük 42 000 csak Izmirből. A török hatóságok teljes régiókat ürítettek ki, míg a tűzoltók és katonai egységek próbálják megfékezni a lángokat. A jelenség sajnos nem újkeletű: az elmúlt években Törökország part menti területein egyre gyakoribbak és pusztítóbbak a nyári tüzek, amit a klímaváltozás okozta hőség és szárazabb időjárási mintázatokkal hoznak összefüggésbe.

Pusztító tüzek Törökországban
Pusztító tüzek Törökországban Fotó: Anadolu via AFP / Kamil Altiparmak

Nemcsak Törökország küzd a lángokkal: Franciaország délnyugati részén, az Aude megyében is tűz ütött ki, ahol a hőmérséklet elérte a 40 °C-ot. Egy kempinget és egy kolostort is evakuálni kellett, közel 400 hektárnyi terület égett le. Bár a lángokat sikerült ellenőrzés alá vonni, a kockázat továbbra is fennáll, mivel a forró időjárás folytatódik. Az ország 101 megyéjéből 84-re narancssárga hőségriadót adott ki a francia meteorológiai szolgálat.

Korai hőhullámok: kibírhatatlan hőség Európa-szerte

A mostani hőhullám nemcsak intenzív, de szokatlanul korai is. A Copernicus Klímaváltozási Szolgálat szakértője, Samantha Burgess szerint az ilyen időjárási körülményeket normál esetben júliusban vagy augusztusban tapasztaljuk – most viszont már júniusban 5–10 Celsius-fokkal melegebb az idő a sokéves átlagnál. Spanyolország meteorológiai szolgálata már jelezte, hogy 2025 júniusa minden idők legmelegebb júniusaként kerülhet be a történelembe. Sevilla városában, ahol épp egy ENSZ-konferencia zajlik, a hőmérséklet elérte a 42 °C-ot, míg az országos maximum 43,7 °C volt El Granadóban.

Olaszországban a vörös szintű hőségriadó már 16 városban van érvényben, köztük Rómában és Milánóban. A lombardiai tartomány – figyelembe véve a szakszervezetek kérését – a nap legmelegebb időszakában betilthatja a szabadtéri munkavégzést. Németországban szintén hőségriadó van érvényben, különösen a nyugati és délnyugati régiókban, ahol a hőmérséklet eléri a 34 °C-ot. A helyi hatóságok arra kérték a lakosságot, hogy korlátozzák a vízhasználatot, mivel a folyók vízszintje – különösen a Rajnáé – aggasztóan alacsony, ez pedig a hajózást és a szállítmányozást is akadályozza.

Egészségügyi veszély, gazdasági kockázat – és mi, magyarok sem vagyunk kivételek

A szélsőséges hőség nemcsak az infrastrukturális rendszerekre jelent komoly terhet, hanem emberek százezreinek egészségét is veszélyezteti. A leginkább érintettek az idősek, a csecsemők, a krónikus betegségben szenvedők, valamint a szabadban dolgozók. Az extrém meleg évente globálisan több mint 480 000 ember halálához járulhat hozzá – ez több, mint amit az árvizek, földrengések és hurrikánok együttvéve okoznak. Egyre komolyabb problémát jelent a gazdaság számára is: a megnövekedett hűtési igény, a vízhiány és a termelékenység csökkenése már most is milliárdos károkat okoz világszerte.

Magyarországon ugyan a mostani hőhullám még nem érte el a nyugati országokban tapasztalt intenzitást, de a trend itt is világosan látszik. A HungaroMet szerint egyre gyakoribbak a hőségriadók, nő a trópusi éjszakák száma, és a városi hőszigetek hatása is fokozódik. 

A globális felmelegedés nem csak „valahol máshol” történik – már itt van, és minden nyáron egyre érezhetőbb.

Nyitókép:WP-7824 / Shutterstock

Forrás: Reuters

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!