
Nemszeretem időre, hidegre ébredhettünk eddig a héten minden nap, hiszen sok felé fagyott, sőt, a hőmérő higanyszála a magasabban fekvő területeken -20°C környékére is csökkent. Ez pedig már nem vicces.
Persze lehet mondogatni, hogy a nyuszi síléceken érkezik, de ez egyre többször valós probléma, amit sem a gyümölcsösök, sem a dísznövények nem tolerálnak valami jól. De miért jön a tavaszi hideg és miért marad ilyen sokáig?
A hidegbetörést egy felmelegedés okozza. Akármennyire is furán hangzik, de ez van. Március 9-én egy hirtelen sztratoszférikus felmelegedési esemény történt, ami a poláris örvényre is hatással van. Az addig viszonylag stabil rendszerben megváltozott a szélirány a felmelegedés hatására, így a rendszer “szétesett”, azaz már nem egy stabil kör alakot mutat, hanem amőba-szerű kiáramlásokkal lehet számolni. Ráadásul az örvény el is mozdult, Európa északi része fölé.
Ennek köszönhetjük a havat, a fagyokat és azt is, hogy mindez nem egyetlen napig van jelen. A hideg pedig Ázsia egyes részein és az USA keleti partvidékén is megjelenik, vagyis nem vagyunk egyedül a fagyos tavasszal. A jó hír, hogy a hét végére a fokozatos enyhülés miatt újra tavaszi időjárással lehet számolni.
Nyitókép: Mehdi Mudassir / Shutterstock