
Az Északi- és a Déli-sark jege kulcsfontosságú bolygónk ismert hőszállító rendszereinek fennmaradásában. Sajnos azonban idén sem javultak az adatok, rekordalacsony kiterjedéssel nézhetünk szembe.
Rekordalacsony a jég kiterjedése az Északi- és a Déli-sarkokon, ami katasztrofális következményekkel is járhat. Ráadásul a tudósok szerint nem egy átmeneti, billegő jelenségről van szó, a jég eltűnése tartós folyamat.
Sokszor olvashattunk már arról is, hogy a növények is egyre nagyobb szeletet hódítanak el az örök jég birodalmából, mely új területeket nyit az életnek. Sajnos azonban a jég olvadása hatással van a tengeri hőszállító rendszerekre – mind a Golf-áramlat –, sőt, a melegedés ütemére is.
A kiterjedt jégréteg ugyanis fehér színe miatt rengeteg napsugarat ver vissza a légkörbe, ezzel hűtő hatást gyakorol a környezetére. A jég fokozatos eltűnése pedig ezt a hatást is eltünteti. A jég után visszamaradó víz ugyanis éppen ellenkezőleg, elnyeli a beérkező napsugárzás jelentős részét, így felmelegszik, végső soron pedig jelentősen hozzájárul a klímakatasztrófa kiteljesedéséhez is.
Nyitókép: yunus topal / Shutterstock