A klímakatasztrófa miatt az időjárásunk nagyon sokat változott. Évtizedek óta sajnos egyre melegebb a tél, a nagy fagyok, havazások és a klasszikus tél sem decemberben, sem a tél többi hónapjában nem jelentkezik.
Ellenben márciusban sűrűn esik a hó, amikor már nem szeretnénk a fehérséggel találkozni. De vajon a mostani lesz a legmelegebb december és túltesz az eddigieken is? Hiszen azt hallhattunk, hogy idén nagyon nagy hideg és "igazi" tél is lehet.
2023 decembere is rekorder lett, ahogyan sok más hónap is, de ez már nem számít újdonságnak. Ugyanez elmondható 2022 és 2021 esetében is, ahol szintén sok-sok hónap zárt rekorddal, igaz, nem sokáig maradtak a “csúcson”.
2023 sem tartotta sokáig magát, hiszen a rekordjai sorra dőltek meg 2024-ben. Ennek oka pedig a globális felmelegedés, mely évről évre elveszi tőlünk a fehér december lehetőségét is. A klímaváltozás elleni fellépésünk pedig egyelőre nem abba az irányba mutat, hogy ez a közeljövőben változna.
2024 decemberi időjárása vajon melegebb lesz, mint 2023-ban volt? Ezt most még nem lehet megmondani, hiszen a hónapnak még csak az elején járunk. Ha azonban a statisztikát nézzük, akkor erre igen nagy esély mutatkozik, hiszen 2024-ben szinte valamennyi hónapban melegrekord dőlt, valamint az előrejelzések alapján az idei lesz a valaha mért legmelegebb év, amiben már átlépjük az iparosodás előtti hőmérsékletekhez képest az 1,5°C-os határt átlaghőmérséklet tekintetében. Még akkor is igaz ez, ha látjuk, 11 éve először volt olyan novemberünk, melyben az átlaghőmérséklet a szokásos alatt maradt...
Hogy mi okozza ezt a jelenséget? Természetesen a globális felmelegedés, mely annyira sok részletben nyúl bele a megszokott, jól működő rendszereinkbe, hogy azt még elképzelni is nehéz. Az El Niño jelenség nagyon gyorsan tért vissza hozzánk, magával hozva a melegebb és nedvesebb légtömegeket. Ez azt eredményezi, hogy bár csapadék várhatóan bőven érkezik a téli időszakban, ehhez olyan hőmérsékleti értékek társulnak, hogy eső formájában találkozunk majd vele.
A sarkköri futóáramlás, vagyis a Jet Stream erősen beleszólhat a képletbe. Az áramlás stabilitását a hideg levegő koncentráltsága adja, vagyis, ha a sarkkörökön túl a hideg stabilan van jelen, akkor az áramlás is stabil marad. Ez azonban most nem igaz, hiszen a tenger is melegebb a szokásosnál, amit a jégtáblák is megszenvednek. Ennek következtében csökken a terület fényvisszaverő képessége, ami pedig annak további melegedéséhez vezet. Ezzel lecsökken a hőmérsékletkülönbség a sarkkör és a délebbi területek között, mely lassítja az áramlást, így alakulhatnak ki a hurkok, kiáramlások, melyek azután sarkvidéki hideggel árasztják el az érintett területeket, de csak időszakosan. A klímakatasztrófa tehát most is hozza a forgatókönyvet: alapvetően melegedő klímát, szélsőséges időjárási jelenségekkel alaposan teletűzdelve.
Nyitókép: FrankHH / Shutterstock
A NASA animációján jól megfigyelhető a éghajlatváltozás: