Január 25. Szombat, Pál

Felzabálja a tenger Pápua Új-Guineát

A klímakatasztrófa nem sokat mond a helyi halászoknak. Pápua Új-Guinea Gulf tartományában, Kerema nagyváros közelében a festői tengerpartokon ugyanis sokan élnek, és nem a luxus miatt.

Világidőjáráshomokeróziópart
2025. január 04. 14:00
Amazing,Untouched,Nature,Of,Pantai,Base,Beach,On,The,Indian


Nagyon sokak álma egy tengerparti ház, ám egyeseknek ez nem a luxus, hanem az egyetlen lehetőség. A helyi halászok számára nincs más, mint a tenger és a közelében lévő házak. 

tengerparti látkép
A tenger nem kegyelmez. Fotó: Adam Constanza / Shutterstock

Most azonban sokaknak a megélhetése, sőt, a puszta léte is veszélybe került, hiszen a klímakatasztrófa miatt a tenger szintje lassan, de biztosan emelkedik, ez pedig a part menti közösségekben hatalmas gondokat eredményez. A kókuszdió- és bételdiótermesztés lehetetlenné válik, sokan pedig elmenni sem tudnak. 

A helyi, mintegy 80.000 fős part menti közösség az utóbbi évtizedben 40.000 fővel csökkent, mert aki csak tehette, a szárazföld belsejébe költözött. A többieknek nincs lehetősége a menekülésre, de már a megélhetésük sem biztosított, hiszen a tenger és az idő megváltozott. Az árapály egyre feljebb jön, a homok eróziója elképesztő méreteket ölt, ráadásul a helyi kormány újabb homokbányák nyitásával még ront is a helyzeten. 

forrás

Nyitókép: Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!