Nem is nagyon lehetne jobb példát találni arra, milyen hatással van az erdőirtás egy adott földterületre. Madagaszkáron található a Betsiboka-folyó, melynek vize vérvörössé változott az emberi tevékenység miatt.
A Madagaszkáron tekergő folyó színét a vas adja, ami a talajerózió révén kerül a vízbe. A tudósok szerint minden évben 400 tonna talajt mos ki a folyó, mely a műholdfelvételeken úgy néz ki, mintha Madagaszkár éppen kivérezne – és ez nincs is messze az igazságtól...
A gond az erdőirtás, pontosabban az a mezőgazdasági gyakorlat, mely a szigeten ma is jelen van. Kiirtanak egy erdőterületet, melyen azután 2 évig lehet rizst termeszteni. Ezután 5-6 évig pihennie kell, utána újra lehet rizst termelni rajta. Néhány ilyen ciklus után azonban a talaj kimerül, meddő lesz, többé nem alkalmas a mezőgazdasági termelésre, így újabb erdőterületet irtanak ki.
Ez egyrészt ahhoz vezet, hogy jelenleg a szigetország erdeinek 90% már eltűnt. Ráadásul a kimerült talajban a fák sem képesek megélni, a bozótos és a füvek pedig nem képesek úgy megfogni a talajt, mint a fák, így az erózió mértéke katasztrofálissá válik.
Nyitókép: Shutterstock