Április 13. Vasárnap, Ida

Rózsaszín hold az égbolton – mi a titka az áprilisi teliholdnak?

Az áprilisi telihold alkalmával érdemes feltekinteni az égre – még ha a „rózsaszín hold” elnevezés inkább a tavasz jelképe, mintsem vizuális jelenség.

 

Áprilisban ismét különleges égi jelenségben lehet részünk: április 13-án, hajnali 2:22 perckor következik be a most következő telihold, melyet sokan „rózsaszín hold” néven ismernek. A nevet hallva hajlamosak vagyunk valamilyen szokatlan színváltozást várni az éjszakai égbolton, ám a valóság sokkal inkább a természet körforgásában keresendő. A helyi időjárási körülményektől függően Magyarországon is jól látható lesz az éjszakai égbolton, hiszen egyelőre úgy néz ki, hogy csak fátyolfelhők lesznek az égen.

Rózsaszín telihold az áprilisi égbolton
Rózsaszín telihold az áprilisi égbolton Fotó: Merrillie Redden / Shutterstock

Mit rejt a tavaszi telihold?

A „rózsaszín hold” elnevezés nem a Hold színére utal, hanem az észak-amerikai őslakos népeknél a tavasz hírnökeként ismert lángvirág (Phlox subulata) virágzásának idejére. Ez a virág a természet újjászületését, a föld termékeny időszakának kezdetét jelképezte, így került kapcsolatba az áprilisi telihold időpontjával. Hasonló logika mentén az angolszász hagyományok szerint "Tojás Holdnak" nevezték, utalva a madarak tavaszi tojásrakására.

Bár optikailag nem jelenik meg rózsaszín árnyalatban, ez a telihold több szempontból is különleges: idén ún. mikroholdtöltéről beszélhetünk, vagyis a Hold pályájának legtávolabbi pontján tartózkodik a Földtől a teljesség pillanatában. Emiatt kisebbnek és kevésbé fényesnek érzékelhetjük, mint egy átlagos vagy épp szuperhold esetén. Ez az apró különbség azonban nem csökkenti a jelenség csillagászati és kulturális jelentőségét.

Milyen hatásai vannak a teliholdnak?

A telihold nemcsak égi, de földi hatásokat is hordoz. Számos megfigyelés szerint a telihold befolyásolhatja az alvásminőséget: sokan tapasztalnak nyugtalanabb éjszakákat, gyakoribb ébredést vagy élénkebb álmokat ebben az időszakban. A fokozott fényhatás, valamint az agyi biológiai ritmusok finomhangolása is hozzájárulhat ehhez. Emellett nőhet a vérnyomás- és pulzusingadozás, valamint egyes kutatások pszichés hatásokat is feltételeznek – például fokozott ingerlékenységet vagy hangulati kilengéseket.

A telihold fázisához hagyományosan rituálék, megtisztulási szertartások és a megújulás szimbólumai társulnak. Több vallási ünnep időzítése is ehhez az égi ciklushoz igazodik, így nem meglepő, hogy az emberek ösztönösen is erősebb kapcsolatot éreznek a természet ritmusával ebben az időszakban.

Nyitókép: Merrillie Redden / Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!