Ha nem lenne elég, hogy kegyetlenül depresszív idő van, a napot úgy érezhetjük, hogy hónapok óta nem láttuk és reggelente még az ónos eső is beköszön, akkor most szembesülhetünk azzal, hogy a levegő minősége is pocsék.
Na persze sokan érzik azt, hogy most már mindegy, a január úgyis kicsinál mindenkit, egy kis szálló por meg mérgező anyag a levegőben már igazán nem számít, de azért ez nem így van. Tenni ellene ugyanis mi is tudunk.
A jelenséget, mármint a ködös, nemszeretem időt és a rossz levegőt egy hidegpárna okozza, mely lassan azért elcammog felőlünk. A hidegpárna lényege, hogy felfelé haladva a levegő egy bizonyos magasság felett melegebb lesz, vagyis a hideg, sűrű légtömegek beszorulnak, nem mozdulnak.
Ha pedig nem mozdulnak, akkor a levegőbe jutó anyagok sem mennek sehova. A szálló por, valamint a fűtésből, közlekedésből adódó gázok így minket fojtogatnak. Tenni ellenük úgy lehet, amennyiben lehetőségünk van rá, igyekezzünk helyettesíteni az autót – például tömegközlekedéssel, amivel a dugóban ácsorgást, és az ezzel járó magas fogyasztást is elkerüljük –, illetve a fűtés során figyelünk arra, hogy csak az arra alkalmas anyagokat tüzeljük el, a bútorlap, ruhanemű, autógumi és társai inkább a kukába kerüljenek...
Nyitókép: Sander van der Werf / Shutterstock