A Sam hurrikán tökéletesen példázza azt, amitől a tudósok a hurrikánok kapcsán félnek, ha a klímakatasztrófa kerül szóba. Nevezetesen az, hogy a hurrikánok ereje és élettartama is jelentősen megnövekedhet a felmelegedés hatására.
kép: windy
Ennek oka egyszerűen a melegedő víz, mely mintegy katalizátora a hurrikánok fejlődésének, sőt, erejük fokozásának is. Sam esetében pedig ez nagykönyvi rendszerben figyelhető meg.
kép: NOAA
Nagyjából 15-16 nappal ezelőtt lettek figyelmesek a szakemberek egy erős trópusi hullámra, mely Afrika partjai mellőllövelltki. Szeptember 23-án pedig a rendszer trópusi viharráfejlődött, és a Sam elnevezést kapta – szeptember 24-én pedig már a hurrikán kategóriát is elérte.
kép: severe-weather.eu
Sam azóta is a nyílt víz felett mozog, lassan és méltóságteljesen, de koránt sem tétlenül. Bár Bermuda is megúszta a Sam-mel való komolyabb összetűzést, Izland valószínűleg nem lesz ilyen szerencsés. Jellemzően az ide elérő rendszerek azonban már nem olyan erősteljesek.
Sam azonban nem olvasta a statisztikákat, ennek megfelelően már az 5-ös kategóriát is elérte, köszönhetően az Atlanti-óceán rendkívül meleg vizének. És miközben Sam egyre feljebb kúszik az óceánon észak felé, trónkövetelői már ki is alakultak – Viktor például szintén erőteljes fejlődést mutat.
kép: severe-weather.eu
Persze Sam babérjait nehéz lesz elvitatni, hiszen jelenleg ez a hurrikán a szezon legerősebbje, és valószínűleg a leghosszabb életű is. Hogy meddig sikerül megtartani hurrikán mivoltát, az még kérdéses, de hogy kiemelkedő viharrendszerről van szó, az már most is biztos.
kép: windy
Lead kép: windy