December 10. Kedd, Loretta

Kemény kritikák a COP29-nek

Idén Azerbajdzsán rendezi a klímacúcsot, a COP29-et, ami már nem olyan meglepő. Bár igaz, hogy az ország egyértelműen az olaj pártján áll, lévén GDP-je legnagyobb hányadát ez a termék adja, a legutóbbi találkozó rendezője sem éppen a tiszta energiák szószólója volt.

HíresőCOP29kritikaklímacsúcs
2024. november 16. 08:00
Illustration,The,2024,United,Nations,Climate,Change,Conference,Cop29,Baku


Az, hogy a fosszilis iparban erősen érdekelt államok adnak otthont egy ilyen klímacsúcsnak, mint a COP29, nem olyan rossz ötlet, hiszen így egyensúlyt lehet hozni a két tábor közé, miközben a tiszta energia átmenet egyszerűen nem elodázható folyamatként van jelen. 

COP29 klímacsúcs
A COP29 sok kritikát kap. /Fotó: FrankHH / Shutterstock

Az bakui csúcstalálkozó azonban sok résztvevő szerint túlságosan is a fosszilis erőforrások támogatására összpontosít. A lobbisták ilyen mértékű jelenlétével összességében a COP29 már nem azt képviseli, amiért létrejött. 

Ezt az álláspontot osztja az Egyesült Államok korábbi alelnöke, Al Gore, valamint Graham Gordon, a Christian Aid globális érdekképviseleti részlegének vezetője, aki szerint a klímacsúcsra olajlobbistát beengedni olyan, mintha egy drogrehabilitációs intézetbe meghívást kapna egy díler. A kemény kritikák mellett azonban sokan úgy vélik, az átállás elkerülhetetlensége mellett nagyobb hangsúlyt kell helyezni arra is, hogy az átmenet ne nyomja agyon a gazdaságokat. 

forrás

Nyitókép: Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!