Miután szokatlan a rendező ország - hiszen Azerbajdzsán tulajdonképpen az olajból él - és nem éppen hétköznapi, vagy környezetbarát kijelentésekkel él a rendezvény elnöke. Így adódik a kérdés: mit adhat nekünk a COP29?
Már a tavalyi COP is karcosan alakult, hiszen az akkori rendező, Dubai sem éppen arról híres, hogy kerüli az olaj felhasználását, vagy az azzal való kereskedést. Akkor azonban nagy volumenű áttörés is szültetett, igaz, a végrehajtásában azért bőven adódnak gondok.
Az idei COP azonban eddig nem sok előrelépést hozott, legalábbis környezetvédelmi szempontból. Ráadásul egy érdekes rekord is kötődik az idei rendezvényhez: a negyedik legnépesebb csoport a klímacsúcson az olajipari lobbistáké, ez pedig nem sok jót tartogat.
Egy alku mégis szültetett, igaz, egyelőre még nem teljes. Létrehozzák az ENSZ égisze alatt a globális karbonpiacot. Ezen keresztül a nyugati szennyező cégek krediteket vásárolhatnak, amivel papíron csökkentik saját kibocsátásukat. Cserébe a fejlődő országokban kell kibocsátás csökkentő projekteket megvalósítaniuk, olyan területeken, melyek egyébként esélytelenek lennének hasonló beruházások végrehajtására. Hogy a rendszer mennyire működőképes az még kérdés, sokan támadják átláthatatlansága miatt, illetve azért, mert nem elég ambiciozus.
Nyitókép: Shutterstock