Lehetséges lenne, hogy a már meglévő szénhidrogén-kitermelésre használt kutakat átalakítsuk úgy, hogy azok megújuló energiát, geotermikus energiát használjanak fel az áramtermelésre? Úgy tűnik igen, ráadásul gazdaságosan.
Amikor egy olajkút telepítésre kerül, számolnak annak “élettartamával”, vagyis azzal, meddig tud termelni. Ez az Északi-tengeren sok, mivel itt hatalmas a szénhidrogén tartalék. Ugyanakkor másból is nagyon sok van itt, ez pedig nem más, mint a hő! Az olajkutak pedig a Heriot Watt Egyetem tudósai szerint tökéletesen alkalmasak lehetnek a geotermikus energia kinyerésére, persze átalakítással.
Ez az átalakítás azonban lényegesen olcsóbb, mint felépíteni egy új erőművet, ráadásul a termelés fokozatos átállással valósulhatna meg. Mikor kimerül egy szénhidrogénmező, akkor egyre több forró víz kerül a kiemelt elegybe. Ezt pedig használni lehetne egy, a víznél alacsonyabb forráspontú folyadék hevítésére, amivel gőz, illetve áram termelhető. Ahhoz azonban, hogy ez kivitelezhető legyen, első körben a fúrótornyok szabályozásán kell változtatni, vagyis politikai akaratra is szükség lesz.
Egy ilyen lépés azonban üzenet értékű is lehetne. Azt képviselné, hogy végre a világ vezetése felkészült arra, hogy áthelyezze a súlypontot az eddigi lehetőségekről valami egészen másra, tisztára, megújulóra.
Nyitókép: Pixabay