A brit mezőgazdászok a borz legnagyobb ellenségei. A gazdák ugyanis úgy vélik, hogy ez a ragadozó tehető felelőssé a marhákat érintő gümőkór terjedéséért. A tüdőbetegség megfékezése érdekében 10 éve irtják a borzokat.
A borz az egyik legelterjedtebb ragadozója a Brit szigeteknek, de most nagyjából az állomány fele eltűnt. Illetve nem most, hiszen az irtó hadjárat már egy évtizede zajlik a természetvédők heves tiltakozása ellenére.
Az indok, hogy a teheneket sújtó tuberkolózis terjesztéséért ezt az állatot teszik felelőssé, holott az sokkal egyszerűbben terjed egyik szarvasmarháról a másikra. A gümőkór valóban sokáig fennmarad a borzok szervezetében, társas viselkedésük miatt – annak ellenére, hogy kifejezetten tiszta állatról van szó – az állományban is sokáig jelen van.
A kór terjedése miatt az utóbbi 10 évben 230.000 borzot lőttek ki, holott vakcinázásukkal a fertőzöttségük nullára csökkenthető, ami viszont körülményes. Most azonban az irtást beszüntették, helyette a teheneknek szánt vakcina fejlesztésére koncentrálnak. A TBC elleni oltás hatékony, de nem lehet kimutatni a mostani tesztekkel a fertőzött és a védett egyedeket, így egy megfelelő teszt fejlesztése is a védekezési irányok közt szerepel.
Nyitókép: Shutterstock