A víz maga az élet, ez azonban egy kicsit más színezetet kap, ha azt kérdezzük, csapvíz vagy palackos? A választás sokaknak nem könnyű, hiszen rémhírek sora terjed a csapvízzel kapcsolatosan, így inkább a palackozott megoldás mellett döntenek, de rosszul teszik.
Tény, hogy balesetek előfordulnak, és az ivóvíz minősége is megsínyli ezeket a történéseket, de a rend gyorsan helyreáll, és úgy is marad. Hazánkban az egyik legtöbbször és legszigorúbban ellenőrzött “élelmiszer” a csapvíz. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai hosszú időn át sűrű mintavételekkel ellenőrizték a budapesti csapvizet, a Dunától egészen a csapig lekövetve annak útját.
Nem lehet vitatkozni azzal a ténnyel, hogy bizony a főváros hatással van az ivóvíz minőségére. Gyógyszermaradványok, vegyi szennyeződések, illetve a klímakatasztrófa hatásai is jelen vannak a vízben. Azonban a megfelelő parti szűrésnek köszönhetően a budapesti ivóvízből mindezen szennyeződéseket ki lehet szűrni, így a víz minden szempontból biztonságos!
Ezzel szemben a palackos verziókban a víz minősége ugyan kiváló, ám számolni kell az elkerülhetetlennel, ez pedig a mikroműanyag szennyezés. A palackokból megkerülhetetlenül, milliószám válnak le ezek az anyagok, melyek az emberi szervezetbe jutva gyulladásokat és más problémákat is létre hozhatnak. A palackok pedig a környezetet terhelik rendkívüli mértékben, illetve a mikro- és nanoműanyagok mindenhova lejutnak a világon, hatásaikat hosszabb távon pedig egyelőre nem ismerjük, csak sejtjük, hogy komoly baj forrásai lehetnek...
Nyitókép: Shutterstock