Óriásvírusokkal lehetne védekezni az olvadás ellen, hiszen a Grönlandot takaró jégréteg olvadása kritikus helyzetet teremthet, vagyis az emberiségnek mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy ezt a folyamatot a lehető legjobban lelassítsa, megállítsa.
Ennek egy új lehetősége körvonalazódik most a tudósok előtt, ez pedig egy vírus. Pontosabban vírusok, de ezek nem mindegyike lesz alkalmas arra a feladatra, amit a kutatók kigondoltak nekik. A harchoz ugyanis óriásvírusokkal kell felvonulni a hadszíntérre.
A jég olvadásában komoly szerepet játszanak az úgynevezett jégalgák. Ezek jelenlétéről kevesen tudnak, pedig léteznek, sőt, intenzíven szaporodnak is Grönlandon. A probléma az, hogy ezek az algák sötétebb árnyalatot kölcsönöznek a jégfelszínnek. Amíg nincsenek jelen, a jég a beérkező napfény szinte egészét visszaveri, így elkerülhető az olvadás. Az algák jelenléte azonban sötétebbé teszi a felszínt, az pedig így sokkal több napfényt nyel el, ami sietteti az olvadást.
A jégbe fagyva azonban a kutatók óriásvírusokat fedeztek fel. Az algák körül komplett miniatűr ökoszisztéma létezik, gombákkal, amőbákkal és például vírusokkal. Ezek közül pedig több is magát az algát támadja. Amennyiben a tudósoknak sikerül meghatározni, pontosan melyik víruscsoport felel az algák pusztításáért, így biológiai úton is képesek leszünk lassítani azok szaporodását így pedig magát a jégolvadást is.
Nyitókép: Shutterstock