Globális fordulópont - Egy közkedvelt elképzelés szerint, amikor a permafroszt felolvad, akkor turbó sebességre kapcsol a klímakatasztrófa. Ez azonban nem így van, legalábbis erre mutat rá egy nemrégiben megjelent tanulmány.
A permafroszt olvadása globális klímafordulópontot jelent. Ezt az elképzelést arra alapozzák a szakemberek, hogy ezen a területen rengeteg a szerves szén, amit a fagyott talaj tárol. Amikor a globális felmelegedés elér egy szintet, ez a rendszer hirtelen összeomlik, és a szén felszabadul. Ezzel az elképzeléssel azonban a tudományos közösségen belül sem értenek sokan egyet.
Úgy tűnik, nekik van igazuk, legalábbis erre enged következtetni az Alfred Wegener Intézet által vezetett nemzetközi csapat eredménye, melyet nemrégiben publikáltak. A tanulmány lényege, hogy cáfolja a globális összeomlás permafroszt olvadáshoz kapcsolt elképzelését. Persze az olvadás ettől még katasztrofális.
Nem arról van szó, hogy nem kell miatta aggódni, inkább arról, hogy nincsenek globális fordulópontok, inkább lokálisak. Vagyis egy-egy terület szempontjából igenis léteznek ezek a bizonyos fordulópontok, és ezek összessége adja a kritikus hatásokat, melyek már globálisan is éreztetik hatásukat. Ennek megfelelően nincsen egyetlen jó, sőt, nincsen egyetemesen jó megoldás a probléma kezelésére. Minden területen az adottságoknak megfelelően kell eljárni, szem előtt tartva a flórát és a faunát, hőmérsékletet és persze a lehetőségeket is. Így a sok kis lépés, a lokális megoldások hozzák el azt az irányt, ami mindannyiunknak megfelel majd.
Nyitókép: Shutterstock