Az energia hatalmas érték, főleg akkor, mikor nincs belőle elég. Éppen ezért, azokat a gépeket, amik energiazabálók, érdemes a lehető leggyorsabban kiiktatni a háztartásunkból, vagy legalább tenni az ellen, hogy sok energiát, így pénzt emésszenek fel.
A modern technológiák terjedése szinte valamennyi háztartásban jelen van. Ez egyrészt jelenti azt, hogy egyre energiatakarékosabb eszközökkel rendelkezünk, de azt is, hogy egyre több a kütyü, az energiazabálók, amit tölteni, működtetni kell. Az inhabitat.com cikke alapján a következőképpen alakul egy átlagos háztartás energiafogyasztása százalékosan:
Ebből látszik, hogy igazán nagy megtakarítást a fűtés és hűtés terén érhetünk el, ez azonban jellemzően nagyobb beruházást is igényel. Ha ez már megvan – vagy ne adj’ Isten egyelőre nincsen rá keret – akkor a kisebb fogyasztó megzabolázása is jelenthet megtakarítást.
A tusolás kontra kád harcból a vízmelegítő energiafogyasztása alapján is egyértelműen a tusolás, sokkal inkább a gyors tusolás jelenti a megoldást. A világítás LED-lámpára cserélése is egy okos döntés, ráadásul nem kell mindenhova egyszerre beszerezni a drágább izzókat.
A TV, telefon, laptop, konzol és más kisfogyasztók esetében a helyzet egy kicsit másképpen alakul. Ezeket ugyanis többnyire ki kell húzni ahhoz, hogy valóban ne fogyasszanak energiát. Az átalakítók, melyek a laptop és a mobilok töltőjén is jelen vannak, kis mennyiségben egyfolytában vesznek fel feszültséget, ahogyan a TV és sok más eszköz is teszi. Itt két megoldás adódik: vagy egyszerűen kihúzzuk, vállalva azt a minimális kényelmetlenséget, mely ezzel jár, vagy olyan kapcsolóval bővítjük a rendszert, mellyel ezek a fogyasztók áramtalaníthatók. Bár valóban nem ezek adják a lakás fogyasztásának nagyját, mégis nagyon sok pénzt tarthatnak meg a tárcánkban.
Nyitókép: Shutterstock