Július 26. Szombat, Anikó, Anna

Közeleg az évszázad vihara – erősebb lehet, mint valaha, figyelmeztetnek a tudósok

Felkészülni, úgy tudjuk, ez nagyon durva lesz.. Egyre pusztítóbb viharok sújthatják az USA keleti partját – és erről az éghajlatváltozás tehet

Hírekvihareső
tegnap, 14:00


A keleti parton tomboló, hírhedt nor’easter viharok egyre ritkábbak lesznek a globális felmelegedés hatására – de amikor lecsapnak, sokkal erősebbek lesznek, mint korábban. Legalábbis ezt állítja egy friss tanulmány.A kutatók szerint a legerősebb nor’easter viharokat – amelyek gyakran okoznak hatalmas havazást, áradásokat és több millió embert érintő károkat – az éghajlatszennyezés “felturbózza”. 

Pusztító viharok következnek a tudósok szerint
Pusztító viharok következnek a tudósok szerint Fotó: BEST-BACKGROUNDS / Shutterstock

Mi az a nor’easter vihar?

A nor’easter egy jellegzetes atlanti-óceáni viharrendszer, amely szeptember és április között alakul ki. Ezeket a viharokat a hideg, északról érkező sarki levegő és a melegebb, páradús óceáni légtömegek találkozása hozza létre – az eredmény: hatalmas mennyiségű csapadék és erős szél.

A viharok leginkább az USA sűrűn lakott keleti partvidékét sújtják, városok millióit fenyegetve.

A múltban több ilyen vihar történelmi pusztítást végzett:

  • 1993-ban az „évszázad vihara” több mint 200 halálos áldozatot követelt, és egyes helyeken közel másfél méteres havat hozott.
  • 2010-ben a „hóapokalipszis” (Snowmageddon) 41 halálos áldozatot hagyott maga után, és félmillió ember maradt áram nélkül.
96079845
Egy férfi a kutyáját sétáltatja a "snowmageddon" után Fotó: AFP / JEWEL SAMAD / 

Michael Mann klímakutató és csapata 900 nor’easter vihart vizsgált meg 1940 és 2025 között. Egy speciális algoritmus segítségével elemezték ezek pályáit, erősségét és csapadéktartalmát.

A megállapításuk ijesztő:

  • A legerősebb viharok szélsebessége 6%-kal nőtt az elmúlt 85 évben.
  • Ez a látszólag kis növekedés akár 20%-kal nagyobb pusztítást jelenthet.
  • Emellett 10%-kal több esőt és havat is hoznak ezek a viharok, mint régebben.

Ez már nem apró változás – ez komoly

 – mondta Mann.

Miért erősödnek a viharok?

A válasz egyszerű fizika: melegebb óceán = több párolgás = több nedvesség a légkörben. Ez pedig intenzívebb esőzésekhez és havazásokhoz vezet.

Emellett az Északi-sarkvidék gyorsabb melegedése csökkenti a hideg-meleg levegő közötti kontrasztot, ami miatt ugyan kevesebb vihar képződik, de azok, amelyek mégis kialakulnak, sokkal erősebbek lehetnek. A tanulmány szerint a part menti városok – mint például New York, Boston vagy Washington – nem veszik elég komolyan a kockázatot. Az árvízveszélyt alulbecsülik, mert nem számolnak a jövő nor’easter viharainak megnövekedett erejével.

Jennifer Francis, a Woodwell Climate Research Center kutatója szerint:

Jobb előre felkészülni, mint a katasztrófa után mindent helyreállítani.

Judah Cohen, az MIT éghajlatkutatója pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a klímaváltozás nemcsak forróságot hozhat – hanem szélsőséges hideget és intenzív hóviharokat is.

A jövő viharai tehát ritkábban jönnek – de amikor elérik a partot, hatalmas erővel csapnak le.

Nyitókép: BEST-BACKGROUNDS / Shutterstock

Forrás: CNN

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetik