Július 15. Kedd, Henrik, Roland

Kapu Tibor földet ért! Sikeresen visszatért a magyar űrhajós a világűrből

Lezárult az Axiom-4 küldetés. Kapu Tibor biztonságban visszatért a Földre a SpaceX kapszulájával.


Történelmi pillanatnak lehetünk tanúi: ma délelőtt földet ért Kapu Tibor, az első magyar űrhajós 1980 óta, aki a HUNOR program keretében vehetett részt az Axiom-4 magánűrmisszióban. A SpaceX Dragon típusú űrkapszula, amely négyfős nemzetközi legénységgel hagyta el hétfőn délután a Nemzetközi Űrállomást (ISS), magyar idő szerint ma délelőtt, 11:31-kor Kalifornia partjainál a Csendes-óceánban. Kapu Tibor hazatérése nemcsak személyes diadal, hanem a magyar űrkutatás új fejezetének kezdete is.

Kapu Tibor sikeresen landol!
Kapu Tibor sikeresen landolt! Fotó: AFP / Giorgio VIERA / 

Kapu Tibor sikeresen landolt az óceánban

A visszatérés folyamata a szokásos menetrend szerint zajlott, ám így is bőven akadtak feszültséggel teli pillanatok. A kapszula hétfőn vált le az ISS-ről, majd több órányi pályakorrekció és lassítás után ma délelőtt belépett a Föld légkörébe. A hőpajzs ilyenkor több ezer Celsius-fokra hevül, és a levegő ionizációja miatt a kapcsolat rövid időre megszakadt az űrhajósokkal – ahogy azt a szakemberek előre jelezték. Hét perc kommunikációs csend következett, amely után szerencsére ismét helyreállt a kapcsolat, és kiderült, hogy minden rendben halad.

A kapszula ejtőernyői rendben kinyíltak, a lassulás stabilan zajlott, majd a Dragon végül Kalifornia partjainál csobbant a Csendes-óceánba. A helyszínen várakozó mentőegységek azonnal a kapszulához siettek. Az első vizsgálatok után a legénység hamarosan megkezdi az orvosi protokoll szerinti rehabilitációt. 

Fontos tudományos eredmények

A HUNOR program keretében Kapu Tibor több mint egy tucat magyar fejlesztésű kísérletet hajtott végre a világűrben – anyagtudományi vizsgálatokat, mikrogravitációs biotechnológiai kísérleteket, valamint magyar mérőeszközök tesztelését. Ezen túlmenően jelentős hangsúlyt fektetett az oktatásra és ismeretterjesztésre is: a világűrből bejelentkezve tanulóknak, diákoknak küldött üzeneteket, így az űrutazás nemcsak technológiai, hanem inspirációs szinten is hatással volt a hazai közvéleményre.

Az Axiom-4 volt az első olyan űrmisszió, ahol négy különböző ország űrhajósa vett részt – ez a nemzetközi összefogás példája is volt egyben. Kapu Tibor egyedüli magyarként nemcsak hazáját képviselte, de bebizonyította, hogy kis országként is lehet aktív szereplővé válni az űrtudomány globális színpadán. 

Kapu Tibor visszatérése mérföldkő: 1980 után ismét van egy magyar, aki megjárta a világűrt, ezúttal egy teljesen új környezetben, új kihívások között. Földet érése egyben azt is jelenti, hogy a magyar űrkutatás immár nem csupán történelmi emlékként él, hanem élő, aktív részese lett a nemzetközi kutatói és technológiai közösségnek.

A következő napokban Tibor orvosi megfigyelés alatt áll majd, ezt követően pedig hazaindul Magyarországra, ahol hivatalos fogadtatás és sajtótájékoztató várja. A HUNOR program képviselői már most jelezték: a sikeres misszió nem egy egyszeri alkalom, hanem a hosszú távú hazai űrstratégia nyitánya.

Kapu Tibor földet ért – de a magyar űrutazás most fog csak igazán elindulni.

Nyitókép: AFP / Giorgio VIERA 

MTI

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetik