
Kezdjük elveszíteni a harcot a természettel szemben. A parajdi sóbánya, Erdély egyik legismertebb turisztikai látványossága, súlyos veszélybe került a napokban, miután hatalmas mennyiségű víz zúdult - és jelenleg is zúdul - a bánya területére.
Bár a pontos következmények még nem ismertek, az esemény máris pánikot keltett a helyiek és a turisták körében. Cikkünkben összefoglaljuk, mi történt a parajdi sóbánya területén, milyen hatásai lehetnek, és mit lehet most biztosan tudni.
A május végi heves esőzések nyomán megáradt a Korond-patak, amelynek vízhozama az átlagosnál jóval magasabbra, másodpercenként 50 köbméterre emelkedett. A patakmedret védő geofólia – amely a bányát hivatott megóvni az efféle természeti behatásoktól – megrepedt vagy megrongálódott, így a víz elkezdett beszivárogni a sóbánya mélyére. A híradások szerint a víz gyorsan terjedt, és rövid idő alatt elérte a bánya alsóbb szintjeit is.
A parajdi sóbánya nem csupán egy turisztikai attrakció: évente több százezer látogatót fogad, és sokak számára a sóterápia egészségügyi előnyei miatt is kiemelten fontos. Emellett a térség gazdaságának is alapköve, hiszen a turizmus mellett számos munkahely is kötődik hozzá.
Bár sokan tényként kezelik, hogy „teljesen elöntötte a víz” a bányát, a szakemberek óvatosságra intenek. A vízbetörés mértékéről egyelőre nincsenek pontos adatok, hiszen az esemény kimenetele számos geológiai, hidrológiai és technikai tényezőtől függ – ilyen például a sófalak vízáteresztő képessége, a szintek közti szigetelések állapota, illetve a kármentési munkálatok gyorsasága.
A szakértők szerint a víz megjelenése nem feltétlenül jelenti a bánya azonnali bezárását vagy pusztulását, de mindenképp indokolt a fokozott elővigyázatosság, és átmenetileg korlátozták a látogatást. A víz kiszorítása, szivattyúzása vagy szigetelése jelentős technikai kihívás, amit akár hónapokig is tarthat elvégezni.
Az alábbi látványos képek azt mutatják meg, hogyan nézne ki a parajdi sóbánya, ha valóban teljesen elöntené a víz. Fontos kiemelni, hogy ezek nem valós fényképek, hanem mesterséges intelligencia (AI) által generált illusztrációk, amelyek a legrosszabb eshetőséget modellezik látványos formában. Céljuk, hogy érzékeltessenek...
Egy sárga emelőgép félig vízben, a hatalmas sófalak között:
Hosszú, vízzel borított alagút fa korlátokkal:
Sötétkék vízben tükröződő, barlangszerű tér, szinte misztikus fényekkel:
Ezek a képek arra is felhívják a figyelmet, hogy milyen értéket képvisel a bánya, és mi mindent veszíthetne a térség, ha valóban súlyos károsodást szenvedne.
A következő videóban egy helyi lakos mutatja be a jelenlegi állapotokat. Nyugtalanító képsorok következnek.
A katasztrófavédelem és a helyi hatóságok azonnal megkezdték a kárelhárítást, de a víz mennyisége és a bánya komplex szerkezete miatt a helyzet továbbra is súlyos. Az is előfordulhat, hogy hónapokra be kell zárni a létesítményt, vagy bizonyos részei végleg használhatatlanná válnak. Ugyanakkor szakértők szerint a bánya teljes elvesztésére egyelőre nincs bizonyíték, és mindent megtesznek azért, hogy megmentsék.
Remélhetőleg a természet erejét sikerül kordában tartani, és a szakemberek időben be tudnak avatkozni, hogy megmentsék, amit lehet.
Nyitókép: Iacob Danny / Barcroft Images / Northfoto