
Május 12-én a Nap északi féltekéjén egy hatalmas, közel 1 millió kilométer hosszú plazmaszál – becenevén „madárszárny” – szakadt le, és indult el az űrben. Figyelmeztetést adtak ki egy közelgő napkitörésről.
Ez a filamentum kétszer hosszabb, mint a Föld és a Hold közötti távolság, és a NASA űrteleszkópjai lenyűgöző felvételeket készítettek róla. Bár a napkitörés főként északi irányba halad, a tudósok szerint a kilökődés egy része ma, május 16-án elérheti a Földet, geomágneses vihart okozva.
A Nap felszínén időnként sűrű, hűvösebb plazmaszálak – filamentumok – lebegnek, melyeket erős mágneses mezők tartanak a helyükön. Amikor ezek a mezők instabillá válnak, a filamentumok hatalmas sebességgel kilökődnek az űrbe, amit koronakidobódásnak (CME) nevezünk. A mostani esemény során két ilyen filamentum vált instabillá, és együttesen indultak el a világűrbe, egyedülálló „madárszárny” alakzatot formálva.
A hatalmas napkitörés mérete és energiája önmagában lenyűgöző – de vajon jelent-e végzetes fenyegetést a Földre? A válasz: nem közvetlenül, de nem is teljesen ártalmatlan.
A tudósok már régóta figyelmeztetnek arra, hogy egy igazán nagy erejű koronakidobódás – ha pontosan a Földet találná el – komoly károkat okozhatna: áramszüneteket, műholdak kiesését, navigációs és kommunikációs rendszerek leállását. Egy ilyen esemény nem a világ pusztulását hozná el, de a modern társadalom infrastruktúráját átmenetileg „térdre kényszeríthetné”.
Ez a mostani kilökődés a tudósok szerint különösen erősnek ígérkezik.
A geomágneses viharok nemcsak technológiai rendszereinket veszélyeztetik, hanem a természetre is hatással lehetnek. Korábbi megfigyelések szerint ilyen viharok során madarak tájékozódási képessége is sérülhet, ami tömeges elhulláshoz vezethet. Például 2023-ban Mexikóban és Walesben is megfigyeltek hasonló eseteket, ahol több száz madár zuhant le az égből ismeretlen okokból, amelyeket később geomágneses aktivitással hoztak összefüggésbe.
A világvége tehát szó szerint nem jön el, de tapasztalhatunk furcsaságokat emiatt, ami arra hívja fel a figyelmünket, hogy milyen sérülékeny a modern technológia a természet erőivel szemben.
Nyitókép: This Lama / Shutterstock