Június 25. Csütörtök, Vilmos

Egy új felfedezés teljesen átírja, amit a növényekről hittünk: hallják az esőt?

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Köpönyeg.hu

A természet egy nagyon érdekes dolog. De ami most kiderült, az mindent átír: a növények, azon belül a magok hallják az esőt. De mégis hogyan?


Eddig azt hittük, hogy a magok csak várakoznak a földben: vízre, melegre, egy kis szerencsére. Ehhez képest most jött a fordulat, ami teljesen új megvilágításba helyezi a növények világát: a magok valójában érzékelik az esőt, méghozzá hang alapján. És nem csak érzékelik, hanem reagálnak is rá. Nem is akárhogy.

A növények hallják az esőt?
A növények hallják az esőt?  Fotó: Jurga Jot / Shutterstock

Amit nem tudtunk eddig a növényekről
 

  • A magok képesek érzékelni az eső által keltett hangrezgéseket
  • Ezek a rezgések beindítják a csírázást
  • Akár 40%-kal gyorsabb növekedést is okozhatnak
  • A jelenség segít eldönteni, mikor érdemes „elindulni”
  • Ez egy természetes túlélési mechanizmus


A növények és az eső: a magok hallják a csapadékot?

A kutatók rájöttek, hogy amikor az esőcseppek becsapódnak a vízbe vagy a talaj felszínére, olyan erős rezgéseket keltenek, amelyek a föld alatt is érezhetők. Ezek a rezgések tulajdonképpen hanghullámok, csak nem úgy, ahogy mi halljuk őket. A magok számára ez egyfajta jelzés. És ami még durvább: ezek a rezgések képesek felébreszteni a magokat. 

A kísérletek során több ezer magot figyeltek meg. Azokat, amelyek "hallották" az eső hangját (vagyis ki voltak téve a rezgéseknek), összehasonlították olyanokkal, amelyek csendben voltak. Az eredmény egészen megdöbbentő lett: az előbbiek 30–40%-kal gyorsabban kezdtek csírázni. 

Ez nem apró különbség. A természetben ez akár élet-halál kérdése is lehet.

Mi történik ilyenkor egy mag belsejében?

A magokban apró „érzékelők” vannak, amelyek normál esetben a gravitációt figyelik. Ezek segítenek eldönteni, merre nőjön a gyökér és merre a hajtás. Az eső által keltett rezgések viszont szó szerint megrázzák ezeket a mikroszkopikus struktúrákat. A mag ezt úgy értelmezi, hogy ideje aktiválódni. Egyszerűen fogalmazva: a mag „azt hiszi”, hogy ideális körülmények jöttek, és beindítja a növekedést. 

Ez az egész mechanizmus valójában zseniális.

A magok így képesek „kiszűrni”, mikor érdemes csírázni:

  • ha van eső, akkor van víz, és nagyobb az esély a túlélésre
  • ha nincs eső, akkor jobb várni

Ráadásul csak azok a magok reagálnak igazán, amelyek közel vannak a felszínhez. A mélyebben lévők nem érzik elég erősen a rezgéseket, így nem indulnak el, ami megóvja őket attól, hogy túl mélyről próbáljanak kinőni. 

Ez a felfedezés azért is különleges, mert azt mutatja: a növények világa sokkal „aktívabb”, mint gondoltuk. Nem csak passzívan alkalmazkodnak, hanem folyamatosan figyelik a környezetüket – még olyan módon is, amit eddig észre sem vettünk.

Nyitókép:Jurga Jot / Shutterstock

Forrás: zmescience

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!