Július 12. Szombat, Dalma, Izabella

Ebben a 3 európai országban a legnagyobb a zajszennyezettség

A közbeszédben gyakran háttérbe szorul a klímaváltozással szemben, mégis legalább olyan veszélyes. A zajszennyezettség komoly következményekkel járhat.

A zajszennyezettség az egyik legkevésbé látható, mégis egyik legmeghatározóbb környezeti ártalom, amely milliók egészségét és életminőségét befolyásolja nap mint nap. Különösen ott, ahol a lakosság napi szinten van kitéve a közlekedési, ipari vagy városi hangzavaroknak. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) legfrissebb adatai alapján Franciaország, Németország és Luxemburg a kontinens három legzajosabb országa közé tartoznak.

A zajszennyezettség már az egészségre is ártalmas ezekben az országokban.
A zajszennyezettség már az egészségre is ártalmas ezekben az országokban.  Fotó: Shutterstock/ Fernando Uyaguari

Ezekben az országokban elviselhetetlen a zajszennyezettség 

Franciaország: a forgalom nemcsak torlódást, hanem zajt is hoz

Franciaországban mintegy 12,5 millió ember él olyan területen, ahol a közúti közlekedés zaja meghaladja a 55 decibeles határértéket, amelyet az EEA már egészségkárosító szintnek tart. A zaj fő forrása itt a közutak mellett a vasút és a repülőgépek, különösen Párizs és más nagyvárosok térségében. A francia hatóságok igyekeznek zajvédő falakkal, alagutakkal és zajcsillapított útburkolatokkal mérsékelni a zajterhelést, de a lakosság növekedése és a motorizáció szintje miatt nehéz lépést tartani a problémával.

Németország: a jól szervezett, de zajos infrastruktúra hazája

Németország szintén kiemelkedően magas zajterheléssel küzd, különösen a sűrűn lakott városi területeken, mint Berlin, Hamburg vagy München. Több mint 10 millió német él olyan helyen, ahol a közúti zaj meghaladja az egészségügyi határértéket. A német autópályák, a vasúthálózat sűrűsége és a légi közlekedés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a zajszennyezés tartós probléma maradjon. Az ország élen jár a zajcsökkentő technológiák alkalmazásában, például hangtompított síneket és alacsony zajkibocsátású járműveket használnak, de a kihívás itt is hatalmas.

Luxemburg: kicsi ország, nagy zajterheléssel

Elsőre meglepő lehet, hogy Luxemburg is felkerült a lista élére, hiszen egy kis méretű és viszonylag alacsony népsűrűségű országról van szó. Azonban a nagy arányú ingázás, hiszen naponta több mint 200 ezer ember érkezik munkába a környező országokból, valamint a gyorsforgalmi utak közelsége miatt az itt élők jelentős része ki van téve a közlekedési zajoknak. A zajterhelés arányaiban itt az egyik legmagasabb Európában, mivel a népességhez viszonyított érintettek száma kimagasló.

A zaj ára: alvászavar, szívbetegségek, stressz

A hosszú távú zajterhelés nem pusztán kellemetlenség, az Egészségügyi Világszervezet szerint a zajszennyezés növeli a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a stroke és az alvászavarok kockázatát is. A gyermekeknél a tartós zajhatás ronthatja a koncentrációt és a tanulási képességet. A városlakók jelentős része számol be arról, hogy a zaj miatt romlik a közérzetük és az életminőségük.

Nyitókép: Shutterstock/ Fernando Uyaguari

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetik