Július 18. Péntek, Frigyes

Pokoli kitörés: A vulkán, amely megnyitotta az alvilág kapuját

Lélegzetelállító látvány tárult a műholdak elé. Egy orosz vulkán nemcsak kitört, de úgy néz ki, mintha az ördög maga bukkant volna fel a Föld gyomrából.


A légkörbe lövellt füstoszlop több mint 1600 kilométeren át hömpölygött – a képek pedig bejárták a világot a vulkánról.

Lélegzetelállító felvételek a vulkánról
Lélegzetelállító felvételek a vulkánról Fotó:  NASA Earth Observatory/Wanmei Liang and Lauren Dauphin

A vulkán kitörése pokoli látvány volt az űrből is

A Kamcsatka-félszigeten található Shiveluch vulkán nem először lép akcióba, de most minden korábbinál látványosabban tette. A NASA műholdjai olyan fotókat rögzítettek, amelyeken a kitörés alakja egyértelműen ördögszarvakat idéz. A hamu és füst kígyózó felhője elképesztő hosszúságban kígyózott el – több mint 1000 mérföldön keresztül, azaz közel 1700 kilométeren át, sűrű árnyékot vetve Kelet-Oroszország fölé.

Az ilyen mértékű vulkáni aktivitás nem csak látványos: komoly következményekkel járhat a levegőminőségre és a légköri viszonyokra is. A tudósok szerint a felszínre törő por és gáz hosszú időre megváltoztathatja a térség mikroklímáját is, de globális hatás sem kizárt, ha a kitörés folytatódik vagy újabbak követik.

A kitörés nemcsak látványos, hanem veszélyes is. A vulkánból kiáramló anyag több mint 10 kilométeres magasságba emelkedett, veszélyeztetve a légi közlekedést a térségben. A szél a hatalmas hamufelhőt dél felé sodorta, és a füstfolyam már a Japán-tenger térségét is elérte.

A „füstszarvak” mögött valójában két fő kitörési pont húzódik, amelyek szinte szimmetrikusan lövelltek ki – innen az ördögi sziluett. 

Elképesztő a látvány Fotó: ISS Expedition 38 crew

Hatása az időjárásra – és ránk

Bár a kitörés Oroszország távoli részén történt, a levegőbe került részecskék a széllel akár Európa irányába is sodródhatnak. Ez különösen az érzékenyeknél okozhat problémát – például légzőszervi panaszokat, szemirritációt, de a hamu bizonyos formái csapadékba keveredve is kellemetlen tüneteket válthatnak ki. Ráadásul az ilyen vulkáni porfelhők hajlamosak megtörni a napfényt, így helyenként szürkébb, fátyolosabb időjárást is előidézhetnek.

A vulkán aktivitását továbbra is figyelik a szakemberek – és ha a mostani kitörés előjele volt egy komolyabb sorozatnak, akár hetekig is elhúzódhat a füst és hamu jelenléte a légkörben.

Nyitókép:NASA Earth Observatory/Wanmei Liang and Lauren Dauphin

Forrás: livescience

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetik