Május 9. Péntek, Alberta, Alberta, Benigna, Benigna, Domokos, Domokos, Fehérke, Fehérke, Hófehérke, Hófehérke

Hatalmas gondban vannak a kis szigetállamok 

A fejlődő országok – különösen a kis szigetállamok – egyre nagyobb aggodalommal figyelik, hogy a gazdag országok késlekednek a klímaváltozás elleni küzdelemhez szükséges új nemzeti terveik benyújtásával. 

Hatalmas gondban vannak a kis szigetállamok 

 

A kis szigetállamok veszíthetnek a legtöbbet - vagy inkább ők veszíthetnek elsőre. Hiszen a tengerszint emelkedése számukra nagyos is valós probléma, mely egyre fojtogatóbban jelentkezik, de önmaguk kevesek ahhoz, hogy fellépjenek ellene... 

A kis szigetállamok számára a tenger az élet de a halál is lehet...
A kis szigetállamok számára a tenger az élet de a halál is lehet... Fotó: Michael Bluschke / Shutterstock

Bajban a kis szigetállamok

A megfelelő tervek kulcsfontosságúak ahhoz, hogy a világ tartani tudja, vagy inkább képes legyen a legjobban megközelíteni a párizsi megállapodásban vállalt 1,5 Celsius-fokos globális hőmérséklet-emelkedési korlátot. Az ENSZ szerint az országoknak legkésőbb szeptemberig már a konkrét szakpolitikai lépésekkel kellene előállniuk, de ezzel egyelőre szinte minden állam lemaradásban van. 

A meglévő vállalások alapján a Föld akár 2,8 fokkal is melegedhet. A szigetállamok szerint a tétlenségnek súlyos ára lehet: természeti katasztrófák, ökoszisztéma-összeomlás, élelmiszerválság és tömeges migráció. Ezért arra szólítják fel különösen a G20-ak vezetőit, hogy még a novemberi COP30 csúcs előtt, szeptemberig nyújtsák be ambiciózus, minden üvegházhatású gázra kiterjedő és hazai intézkedésekre alapozott terveiket. A jelenlegi állapot nemcsak a klímacélokat veszélyezteti, hanem a globális biztonságot is aláássa - legalábbis a szigetállamok szempontjából mindenképpen. 

Forrás:theguardian

Nyitókép: Shutterstock/AsiaTravel

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!