
A klímaváltozás súlyosan veszélyezteti a világ egyik legnépszerűbb gyümölcsét, a banánt. Különösen Latin-Amerika és a Karib-térség banánültetvényei vannak veszélyben, mert a régióban a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási események és az emelkedő hőmérséklet.
A kutatások szerint 2080-ra az eddigi területek közel kétharmada már nem lesz alkalmas banántermelésre. Ez nemcsak a gyümölcs jövőjét fenyegeti, hanem azoknak az embereknek a megélhetését is, akik ezekben a régiókban dolgoznak.
Kevesen tudják, de a banán a világ egyik leggyakrabban fogyasztott gyümölcse, és a negyedik legfontosabb élelmiszernövény a világon - több mint 400 millió ember napi kalóriáinak jelentős részét fedezi. A világban termesztett banán nagy része Latin-Amerikából és a Karib-térségből kerül a boltokba, ahol a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak a terméskiesések és a növények pusztulása.
A banán különösen érzékeny gyümölcs. Szüksége van bizonyos hőmérsékletre és vízmennyiségre, és könnyen károsodhat viharok vagy túlzott esőzés esetén. A Cavendish nevű banánfajta, ami a legtöbbet exportált fajta, genetikai változatosság hiányában különösen sebezhető a változó időjárási körülményekre és a betegségekre. A klímaváltozás miatt a banánokat támadó gombák és más kórokozók terjedése is gyorsul, ami tovább csökkenti a termést és veszélyezteti a közösségek megélhetését.
Több szervezet szerint is a gazdag, szennyező országoknak sürgősen lépéseket kell tenniük, hogy csökkentsék a fosszilis tüzelőanyagok használatát és támogatást nyújtsanak azoknak, akik a klímaváltozás hatásaitól leginkább szenvednek. A klímaváltozás már most is veszélyezteti a banán jövőjét, és azokra az emberekre is hatással van, akik kevéssé járultak hozzá a gond kialakulásához, ám a következmények tonnás súllyal nehezednek rájuk...
Forrás: theguardian.com
Nyitókép: Shutterstock/vipvn