
Hihetetlenül hangzik, de a Déli-sarkvidék jégtömege 2021 és 2023 között váratlanul növekedett. Egy nemrégiben napvilágott látott kutatás állapította meg, hogy az Antarktiszon megszakadt az évtizedeken át tartó csökkenés.
A tudósok műholdas mérésekkel követték nyomon ezt a szokatlan változást az Antarktiszon, ami elsőre nagyon is jó hírnek tűnik, de sajnos nem pont az okozza, amire számítunk, vagy inkább amiben reménykedünk.
Nem öngyógyul az Antarktisz, a jég vastagodása inkább a rendkívüli csapadéknak, mintsem tartós éghajlati változásnak tudható be. A kutatás megállapította, hogy a kontinens jégtakarója az elmúlt két évtizedben három különböző szakaszon ment keresztül.
2002 és 2010 között mérsékelt jégveszteség történt, 2011 és 2020 között ez a veszteség jelentősen felgyorsult, majd 2021 és 2023 között átmenetileg megfordult a trend, és a jégtömeg nőtt. Ez a növekedés részben ellensúlyozta a globális tengerszint-emelkedést is. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták, hogy ez a pozitív változás valószínűleg csak átmeneti, és nem jelenti azt, hogy az Antarktisz jégállapota hosszú távon javulni kezdett volna.
Nyitókép: Oleksandr Matsibura / Shutterstock