
2024-ben világszerte drámaian megnőtt az erdőpusztulás mértéke, főként a klímaváltozás következtében fellépő erdőtüzek miatt. A trópusi esőerdők közül különösen az Amazonas-medence szenvedett súlyos károkat, ahol Brazília történetének egyik legsúlyosabb aszálya tombolt, és hatalmas tüzek pusztítottak.
A klímakatasztrófával együtt érkező szélsőséges meleg és a szárazság jelentsően megnövelte az erdőtüzek jelentkezését is. Ennek következtében Brazília Amazonas régiója több millió hektárnyi erdőt veszített, ami visszalépés a korábbi erdővédelmi törekvésekhez képest.
A jelentés szerint ez az első alkalom, hogy a trópusi erdőpusztulás legfőbb oka a tűz lett, ami súlyos figyelmeztetés, mivel ezeknek a nedves, zárt ökoszisztémáknak nem kellene ilyen könnyen lángra kapniuk. Latin-Amerikában több ország, például Bolívia, Peru és Guatemala is jelentős veszteséget szenvedett, összességében pedig soha nem látott mértéket ért el az egy év alatti veszteség mértéke.
A helyzet nemcsak a trópusokon rossz: Kanada és Oroszország boreális (a boreális éghajlaton fekvő) erdőiben is rekordméretű faveszteség történt, mivel a természetes tüzek kiterjedése és intenzitása meghaladta a korábbi éveket. Ugyanakkor néhány országban – például Malajziában és Indonéziában – sikerült csökkenteni az erdőpusztulást a hatékony természetvédelmi törekvéseknek köszönhetően.
Forrás: reuters.com
Nyitókép: Shutterstock/PARALAXIS