A klímavészhelyzet ma már a mindennapjaink része, kénytelenek vagyunk vele együtt élni, nem tehetjük meg, hogy nem veszünk róla tudomást. Ez persze rányomja bélyegét az érzelmeinkre is, a depresszió is egyre gyakoribb, és ebben a hírek is komoly szerepet játszanak. Sajnos azonban még nincs vége a rossz híreknek.
Klímakrízis
Az emberek ma már tisztában vannak azzal, mekkora veszélyt jelent a klímakatasztrófa az egész bolygóra nézve. El is kezdtek tenni ellene, mindenki a maga szintjén, egyelőre azonban kevés sikerrel. A kijelölt út azonban jó, már csak mielőbb végig kell menni rajta.
kép: newhorizonliterati.home.blog
Mielőtt azonban fellélegezhetnénk, Osztrák kutatók egy újabb lesújtó hírrel jelentkeztek. Kifejtették, hogy a klímavédelmi kezdeményezések haszontalanok, ha nem vagyunk képesek rendszerben gondolkodni, ehhez pedig szorosan hozzátartozik, hogy megértsük, nem csak a klímánk mérhet ránk borzalmas csapást, a biodiverzitás eltűnése legalább ilyen halálos fenyegetés.
Biodiverzitási vészhelyzet.
Ausztria 47 ezer állat és mintegy 5 ezer növényfaj büszke tulajdonosa, azonban ezek lassan eltűnőben vannak. Csak a költő madarak aránya az utóbbi 20 évben 42%-kal csökkent, ami nagyon magas szám, ráadásul az érintett madarak közül sok a kihalási vörös listán is szerepel.
kép: greenr.blog.hu
A szomszédban már létezik Biodiverzitási Tanács mely arra is rámutat, hogy az európaiNatura2000 természetvédelmi rendszerbe tartozó területek 80%-a nincs megfelelő állapotban, a védelme messze nem kielégítő. A neves szakértők által alapított tanács ezért felszólítja az osztrák képviselőházat, hogy ismerjék el a biodiverzitás-krízist, és hirdessék ki a biodiverzitás-válságot, valamint hozzanak létre egy egymilliárd eurós alapot a probléma kezelésére.
Hogy mekkora a baj azt nagyon jól mutatja, hogy a kutatók szerint a biodiverzitás jelentős sérülése az emberi civilizációk alapjait is lerombolhatja. Ennek oka, hogy az élelmiszertermelés, valamint a természeti katasztrófák elleni védelem is olyan tényezők, melyeket a biodiverzitás nélkül nem igazán leszünk képesek megoldani.
lead kép: znbc.co.zm