
A repülés zöldítése egy olyan feladat, amit nem könnyű megugrani, de égetően nagy szükségünk lenne rá, hiszen a repülés egyre népszerűbb és egyre olcsóbb utazási forma.
Ahhoz, hogy a repülés zöldebb lehessen, be kell vonni a Napot. Nem feltétlenül napelemek formájában, az első lépés ennél egyszerűbb is lehet, hiszen a Nap energiáját nem csak elektromos áram formájában lehet hasznosítani.
A Caltech kutatói egy olyan napenergiával működő reaktort fejlesztettek ki, amely közvetlenül a napfény hőjét felhasználva állít elő sugárhajtómű-üzemanyagot, anélkül, hogy fosszilis tüzelőanyagra vagy elektromos energiára lenne szükség. A rendszer egy speciális rétegezett napelnyelő szerkezetet használ, amely hatékonyan gyűjti a napenergia hőjét, és akár 249°C-os hőmérsékletet is elérhet normál működés közben. Ezt a hőenergiát katalitikus folyamatokra használják, melyek során az egyszerű szénhidrogén molekulák hosszabb láncokká alakulnak, így létrehozva a sugárhajtómű-üzemanyag alapját képező etilént. Alapesetben az ehhez szükséges hő előállítását fosszilis anyagok elégetése révén lehet elérni.
A kutatók bebizonyították, hogy a rendszer képes a napenergia segítségével az etilént azonos módon előállítani, mint a hagyományos módszerek, de fosszilis tüzelőanyagok nélkül. Ez lényegében két lépésben történik: a napfényből származó energiával hozzák létre az etilént, majd azt sugárhajtómű-üzemanyaggá alakítják, így lehetővé téve a repülés jelentős zöldítését. Külön jó hír, hogy a rendszer jelenleg is képes működni a napenergia kizárólagos felhasználásával, nem kell rá még éveket várni, hogy felhasználható legyen.
forrás: interestingengineering.com
Nyitókép: Synthetic Messiah / Shutterstock