Február 23. Vasárnap, Alfréd

Akksigyógyító technológia Kínából 

Az elektromos autózás terjedése előtérbe tolja az akkumulátorok kérdését. Most nagyjából 1000-1500 ciklust bírnak átlagosan az energiaforrások, ami nem nevezhető soknak, de Kínában akksigyógyító technológiát fejlesztettek ki a tudósok. 

Akksigyógyító technológia Kínából 


Mit takar pontosan az akksigyógyító technológia? Kínai tudósok úgy gondolták, az akkumulátorok cseréje nem indokolt csak azért, mert egy apró részük nem működik megfelelően. Inkább igyekeztek úgy kezelni a rendszert, ahogyan az emberek betegségei esetében: megtartani azt, ami jó és csak azt megoldani, ami rossz. 

Az akksi helyreállítása komoly segítség lehet!
Az akksi helyreállítása komoly segítség lehet! Fotó: K illustrator Photo / Shutterstock

Így jutottak el 4 év kutatással és az AI segítségével oda, hogy megalkották a CF3SO2LI anyagot, vagyis a lítium-triflouor-metánszulfinátot. Az akksik teljesítményromlásának hátterében az áll, hogy az anód és katód közt mozgó lítium-ionok elvesznek, így már nem képesek az energialeadásra. 

A “precíziós terápia” során ezt az anyagot fecskendezik be az akksiba, mely képes pótolni a lítiumot, így az akku kapacitása helyreáll. Ezzel a 1500 ciklust akár 12.000 ciklusnál is többre lehet kitolni, azaz az akkumulátor élettartama is a sokszorosára nőhet. Az anyag előállítása olcsó, egyszerű, így remélhetőleg a piacon is gyorsan elterjed, ezzel pedig az akksik újrahasznosítása is kitolódik, helyette újrahasználat lép életbe. 

forrás

Nyitókép: Expert- Creativity / Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!