Május 17. Szombat, Paszkál

A talaj védelme nélkül nem küzdhetünk a klímakatasztrófa ellen 

Egy friss jelentés szerint az Európai Unió mezőgazdasági talajainak több mint 60%-a leromlott állapotban van az intenzív mezőgazdaság következményeként, ami különösen rossz adat.  

A talaj védelme nélkül nem küzdhetünk a klímakatasztrófa ellen 


A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a talaj romlása súlyosbítja a klímaváltozás hatásait, mivel a kimerült talaj nem úgy viselkedik, mint egy megfelelően karbantartott, normál állapotú termőterület. 

A talaj is fontos tényező a klímaharcban.
A talaj is fontos tényező a klímaharcban. Fotó: maxbelchenko / Shutterstock

Miért fontos a talaj állapota?

A problémát az okozza, hogy a leromlott talaj nem tudja megfelelően megtartani a vizet, így áradások idején nem nyeli el, aszály idején pedig nem tud vizet biztosítani a növényeknek. Ez hozzájárul a szélsőséges időjárási események egyre nagyobb arányú rombolásához, valamint az élelmiszerhiányhoz és az árak emelkedéséhez. 

A talaj egészségének megőrzése nemcsak az élelmezésbiztonság, hanem a klímavédelem szempontjából is létfontosságú, mivel az egészséges talaj több szenet is képes megkötni. A Save Soil nevű kezdeményezés szerint a talaj helyreállításának kulcsszerepet kell kapnia a klímavédelmi programokban, és olyan mezőgazdasági támogatásokat kell bevezetni, amelyek jutalmazzák a természetbarát gazdálkodást. 

forrás: theguardian.com

Nyitókép: Chonlatee42 / Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!