Május 3. Szombat, Irma, Tímea

A jégolvadás felgyorsítja a kontinensek mozgását 

Az Atlanti-óceán már évmilliók óta lassan szélesedik, de az utolsó jégkorszak végén a gleccserek olvadása miatt rövid időre felgyorsulhatott ez a folyamat, mely mozgás a jövőnkre vonatkoztatva is rejthet információkat. 

A jégolvadás felgyorsítja a kontinensek mozgását 

 

Amikor a hatalmas jégtakarók 26 000 évvel ezelőtt olvadásnak indultak, nemcsak a tengerszint emelkedett meg, hanem a földkéreg is mozgásba lendült – nemcsak felfelé, hanem oldalirányban is. A Colorado Egyetem kutatói modellezéssel kimutatták, hogy az Atlanti-óceán közepén lévő hátságon 12 000 és 6 000 évvel ezelőtt akár 40%-kal is gyorsabb kéregképződés történt.  

Az olvadás hatásai szerteágazóbbak, mint hinnénk.
Az olvadás hatásai szerteágazóbbak, mint hinnénk. Fotó: Somkiat Sriboonsong / Shutterstock

A jégolvadás hatásai

Ez a mozgás ahhoz hasonlítható, mint amikor egy memóriahabos matrac visszanyeri formáját. Bár a következtetések elsősorban számítógépes modellekre épülnek, az izlandi vulkáni aktivitás felerősödése 10 000 évvel ezelőtt megerősítheti az eredményeket.  

Ha a jelenlegi grönlandi jégtakaró olvadása hasonló hatást vált ki, az Izland vulkánjainak aktivitását is növelheti, ami már komolyabb globális következményekkel járhat, például a légiközlekedésre is. Bár ezek a hatások csak évszázadok múlva jelentkezhetnek, a kutatók szerint nem kizárt, hogy az éghajlatváltozás valóban befolyásolja a kontinensek mozgását. 

Forrás:iflscience.com

Nyitókép: Shutterstock/Naeblys

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!