
A Szingapúri Nemzeti Egyetem kutatói olyan módszert dolgoztak ki, amellyel esőcseppekből lehet elektromos áramot termelni. Egyelőre nem a szabadban, de a lehetőség ígéretes.
Egy kísérlet során a esőcseppeket egy függőleges csövön engedték át, és ezzel elegendő energiát hoztak létre ahhoz, hogy 12 LED világítson. Ez alapvetően nem sok energia, de mindenképpen figyelemre méltó a teljesítmény.
A módszer alapja az úgynevezett töltésszétválás: amikor a víz egy elektromosan vezető felületen végez mozgást, elektromos töltés jön létre – az elv hasonló a dörzselektromossághoz. A kutatók különleges „dugóáramlást” hoztak létre, amelyben a vízcseppek levegőbuborékokkal szakadnak meg, így növelve az áramtermelés hatékonyságát.
A rendszer az átfolyó víz energiájának több mint 10%-át tudta elektromos árammá alakítani. A kutatók szerint, mivel a kísérlet során használt vízcseppek lassabbak voltak, mint a valódi eső, a természetes esőcseppek még több energiát termelhetnek. A módszer kísérleti, de megfelelő fejlesztéssel akár a háztetők is alkalmasak lehetnek arra, hogy az esőcseppekből elektromos áramot termeljenek.
Forrás: euronews.com
Nyitókép: TRR / Shutterstock