
Minden év április 22-én megünnepeljük ezt a fontos napot. A Föld napja arra emlékeztet minket, hogy a bolygónk nem csupán az otthonunk, hanem egy törékeny ökoszisztéma is, amelynek a védelme a közös felelősségünk.
A Föld napja mára az egyik legnagyobb globális környezetvédelmi eseménnyé vált, amelyet több mint 190 országban tartanak meg – és amelyhez emberek milliói csatlakoznak valamilyen formában.
Mint ahogy azt egy korábbi cikkünkben röviden leírtuk, a Föld napja 1970-ben született meg az Egyesült Államokban, amikor Gaylord Nelson szenátor környezettudatos civil megmozdulást szervezett. A cél az volt, hogy felhívják a figyelmet a természetrombolásra, a környezeti károkra, amelyekkel akkoriban még nem foglalkoztak ennyire, mint ma.
A mozgalom akkora sikert aratott, hogy több mint 20 millió ember vonult az utcára.
Országunk 1990-ben csatlakozott az eseményhez hivatalosan, azóta pedig minden évben ünnepeljük, ennek köszönhetően pedig egyre nagyobb figyelmet kap a természetvédelem.
A Föld napja nemcsak egy szép gesztus, egy újabb ünnepnap, hanem egy égető téma is. Napjainkban a klímaváltozás, a túlzott fogyasztás, a környezetszennyezés és a biodiverzitás csökkenése olyan problémák, amelyek már nem csupán a jövő generációját érintik: szemmel látható ma is. Egyre gyakoribban az aszályok, az erdőtüzek, az árvizek és az extrém időjárási jelenségek is, ezek pedig mind annak a jelei, hogy a természet reagál a terhelésre.
A Föld napjának az a célja, hogy elgondolkodtasson, de közben inspiráljon is arra, hogy mi is tegyünk a bolygóért. Nagyon sokszor a legapróbb szokások megváltoztatásával is hatalmas eredményt érhetünk el:
A Föld napja évente csak egyszer jön el, de az üzenete minden napra érvényes: nincs B tervünk, nincs másik bolygónk. Amit most teszünk – vagy épp elmulasztunk megtenni – az hosszú időre meghatározó a Földre és az emberiségre nézve. Segítsünk tehát az apró változtatásokkal, bolygónk pedig biztosan meghálálja majd.
Nyitókép: DOERS / Shutterstock