
Egy új tanulmány szerint az elektromos járművek önmagukban nem csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást – sőt, egyes esetekben még növelhetik is azt. Az ok pedig egyszerű: sok országban az áram, amivel ezeket az autókat töltik, még fosszilis forrásból származik...
Az elektromos autózás egy jó dolog, hiszen védi a környezetet. Ez a kijelentés azonban nem egészen igaz. Hiszen egy elektromos jármű akkor lehet környezetbarát, ha az az áram, amit felhasznál szintén környezettudatos forrásból származik.
Az Aucklandi Egyetem és a kínai Xiamen Egyetem kutatói 26 ország 15 éven át gyűjtött adatait elemezték. Meglepő módon azt látták, hogy ahol több elektromos jármű van, ott nemhogy nem csökkent, hanem még emelkedett is a CO₂-kibocsátás. Ennek oka, hogy ha egy elektromos autót szennyező árammal (például széntüzelésű erőműből) töltenek, akkor az összességében nem biztos, hogy kevesebb káros anyagot bocsát ki, mint egy modern benzines vagy dízel autó.
A kibocsátás csökkentése akkor garantálható az elektromos járművek esetében, ha az ahhoz szükséges áram tiszta forrásból származik. Jelenleg azonban a világ áramának csak kb. 30%-a származik megújuló forrásból. A tanulmány szerint legalább 48%-ot kellene elérni, hogy az elektromos járművek valóban klímabarát megoldást jelentsenek.
forrás: ScienceDaily
Nyitókép: Ben Birchall / PA Wire/PA Images / Northfoto