
Az elektromos autózás egyre jobban terjed, ami annak is köszönhető, hogy a fejlődés kezdi legyűrni az elektromos és a hagyományos hajtású autók közti különbségeket. Kínában most egy új akkumulátorral álltak elő, ami elképesztő töltési sebességet ígért.
A mostanában használt akkumulátorokra már nem igazán lehet panasz. Teljesen érthető volt, hogy sokan nem akarnak váltani sok millióért egy olyan autóra, amivel 800 km helyett maximum 200-at lehet megtenni. De azért a helyzet változik.
Az új modellek közt a 400–500 km-es hatótáv egyáltalán nem ritka, sőt, már a 700 km körüli hatótávok is egyre gyakoribbak, vagyis a távolság para a múlté. De a töltési idő, azaz fél óra, amire sikerült lenyomni a kezdeti órákat még így is nagyon sok. Kína is így látta ezt, éppen ezért addig ügyeskedtek, míg végül megalkották azt az akkumulátort, mely egyetlen perc alatt feltölthető, vagyis gyakorlatilag kevesebb idő alatt végezhetünk a “kúton”, mint egy benzines autóval.
Oké, egy kis szépséghiba még van a dologban, jelesül, hogy kereskedelmi forgalomban egyelőre nem kapható. A megoldást az jelentette, hogy a kutatók új anyagot, a nóbium-volfram-oxidot alkalmazták, melynek tulajdonságai lehetővé teszik azt, hogy villámgyorsan lehessen tölteni. A prototípus esetében ez azt jelenti, hogy 80°C-on 45 másodperc alatt elérte a grammonkénti 116 milliamperóra töltöttséget, vagyis elméleti kapacitásának 68,5%-át, ami elképesztő eredmény. Ráadásul 500 gyorstöltési ciklus után az akksi 77% feletti kapacitással rendelkezett, ami a mostani akkumulátorok közelében van. A kutatók azonban a nagy lelkesedés mellett azt is elmondták, hogy számos jelentős technikai akadály van még előttük, mire a találmányuk kereskedelmi forgalomba kerülhet.
Nyitókép: Shutterstock/JC_STOCKER