Április 1. Kedd, Hugó

A kihalási hullám kiváltója is az ember 

Egy igen átfogó tanulmány igazolta, amit igazából már rég tudunk: nemcsak a klímakatasztrófa, hanem az azzal egyszerre jelentkező biodiverzitási válság, a kihalási hullám kiváltója is egyértelműen az ember. 

null


Valamiért hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy mi, emberek magasabb rangon állunk, mint a többi teremtmény, nélkülük is képesek vagyunk a létezésre. Ez azonban nem igaz. Bár a fejlettségünk valóban magasabb, ha nem gondolkodunk rendszerben, ha nem helyezzük vissza magunkat a természetbe, akkor végünk, minket is elér a kihalási hullám. 

A kihalási hullám minket is elsodorhat.
A kihalási hullám minket is elsodorhat... Fotó: MAD.vertise / Shutterstock

Az élet a bolygónkon már sokszor került veszélybe, de ez mindannyiszor egy külső tényezőnek volt köszönhető. Most azonban egy igen érdekes jelenséggel szembesülünk. Az előlények egy csoportja lehet felelős a biológiai sokféleség hanyatlásáért, ez a csoport pedig az ember. Ezt egy frissen megjelent, összefoglaló tanulmány is igazolja, melyre sok mindent lehet mondani, de azt nem, hogy ne lenne alapos. 

Mintegy 2000 előző tanulmányt fésültek össze a kutatók, mely közel 100.000 helyszínen vizsgálta a szárazföldi, édes- és sósvízi élőlények helyzetét. Sajnos egyértelmű, hogy az ember tehető felelőssé a biológiai sokféleség hanyatlásáért, hiszen ahol csak megjelenik, ott rövid időn belül 20%-os csökkenést mutat a fajgazdagság. De természetesen itt nem állt meg a következtetés, azt is tudjuk, melyek azok az okok, amik ezt a helyzetet létrehozzák, így képesek vagyunk ezek ellen tenni is, ha akarunk. 

A kihalási hullám okai

A kiváltó okok közt szerepel az élőhelyek megváltozása és eltűnése, a közvetlen “kitermelés”, vagyis az olyan tevékenységek, mint a halászat vagy a vadászat, és persze ide kell sorolni a klímakatasztrófát is, mely a vadvilágra is kritikus hatással van. Az invazív fajok megjelenése is egyike a kiváltó okoknak, így ugyan az egyedszám nem, de a fajgazdagság jelentősen csökken, ez pedig ökológiai összeomláshoz vezet. Valamint nem feledkezhetünk meg az ember egyik legrosszabb, környezetkárosító tevékenységéről, a környezetszennyezésről sem. 

forrás

Nyitókép: FOTOGRIN / Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!