
A Brazíliában, Belém városában megrendezésre kerülő COP30 előkészületei gőzerővel folynak. Az egyik legfontosabb kérdés az amazóniai őserdő helyzete lesz, de az erdőség segélykiáltásait elnyomják az útépítés hangjai.
A klímacsúcsok, mint amilyen a COP30 is lesz, egyre több kritikát kapnak. Nemcsak azért, mert az emberek nem látják ezeknek az egyeztetéseknek a tényleges hasznát, hanem azért is, mert egyre inkább rongyrázás veszi körül őket. Brazília kormánya például megkönnyítené a konferenciára való eljutást.
A klímacsúcsnak van értelme, bár ennél azért lényegesen gyorsabban is lehetne haladni. A mondat különösen ironikussá válik akkor, ha azt is hozzátesszük, hogy a brazil vezetés annak érdekében, hogy a résztvevők – mintegy 50.000 embert várnak a rendezvényre – minél egyszerűbben juthassanak el a csúcsra, autópályát épít Belém városához. Ez a négysávos út pedig éppen azon a védett amazóniai esőerdőn megy keresztül, melynek védelme központi kérdés lesz a csúcson.
Ezzel gyakorlatilag lábon lövi magát a klímacsúcs, pontosabban a rendező ország, melynek területén a védendő terület is van. Az esőerdő irtása évek óta központi téma. Megélhetés vagy természet – ez a kettő kerül szembe, de lassan ott tartunk, hogy a kérdés úgy módosul: élet vagy megélhetés. Mindenesetre az autópálya épül, már 13 km-nyi erdő eltűnt és egyelőre nincs, akik megakadályozná a pusztítást....
Nyitókép: robsonviajante / Shutterstock