Az akkumulátortechnológia fejlődése egyre jobban elfordul a lítiumtól. Ez azonban nem jelenti azt, hogy temetni kellene ezt az anyagot, hiszen koreai kutatók áttörést értek el, ami az akksi élettartamát érinti.
A lítium akksikkal több gond is van. Elsődlegesen az anyag nehéz beszerzése, fenntarthatatlan bányászata. De legalább ekkora gond az is, hogy a lítium akksik “könnyen” tönkre mennek.
Ma már nem lehet panasz az elektromos autókban nyújtott hatótávukra, hiszen 500-600 km-t is ki lehet belőlük hozni. Azonban a lítiumanód elhasználódása, ezáltal az akksi degenerálódása sajnos jelen van, nem is kis mértékben. A koreai kutatóknak ezt a gondot sikerült orvosolni.
Ehhez ráadásul egy vízalapú, üreges nanorost réteget alkottak, mely segíti az egyenletes lítiumréteg képződést, így meghosszabbítva az akkumulátor életidejét, ezzel környezetbarátabbá téve ezt a technológiát. Nem is kevéssel, hiszen 750%-os élettartam-növekedés érhető el, ráadásul a nanorost réteg a talajba kerülve egy hónapon belül tökéletesen le is bomlik.
Nyitókép: Shutterstock