A metánnal kapcsolatosan a legtöbbször a teheneket vesszük elő, mivel bélműködésük révén tetemes mennyiségű metán kerül a légkörbe. Holott egy friss műholdas elemzés szerint az olaj a ludas a metánkibocsátás tetemes részéért.
Persze nem jelent újdonságot, hogy az olaj és a földgázipar bizony metánt bocsát ki – már csak azért sem, mert a földgáz jelentős részét ez az anyag adja. Bár igaz ez a tehenek esetében is, de a kettő a kibocsátás arányaiban jelentősen eltér. De hogy pontosan mekkora a kibocsátás, azt csak becsülni tudták.
A MethaneSat műholdja azonban rámutatott a becslés hibáira. Szeretjük a teheneket okolni a metánkibocsátásért, mely komoly gond, hiszen 80-szor több hőt képes megkötni 20 év alatt, mint a CO2, de a kérődzők mellett az olajjal is foglalkozni kell.
A becsült értékhez képest 5-ször nagyobb a kibocsátás a műholdadatok alapján. Ez pedig jelentős probléma, gyors és határozott fellépést kíván, mivel bár a metán gyorsabban kiürül a légkörből, az alábecsült kibocsátási értékek alábecsült következmény-meghatározásokat is eredményeznek, ez pedig az egész bolygóra nézve veszélyes!
Nyitókép: Mny-Jhee / Shutterstock